İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
14 Ağustos 2023
10 Dakika
Yurtdışı Eğitimine Giderken Bavulunuza Koymanız Gerekenler

Yurtdışında üniversite programınıza başlamadan önce yanınıza gerekli eşyaları almak, yeni ortamınızda sorunsuz ve rahat bir deneyim yaşamanız için oldukça önemlidir. Örneğin; yurtdışına gider gitmez temel ihtiyaçlar için alışveriş yapacak zamanınız veya fırsatınız olmayabilir. Gerekli öğelerin bir kaynağına sahip olmak, ilk günlerde hazırlıksız yakalanmamanızı ve dolayısıyla rahat etmenizi sağlar. Gerekli olduğunu düşündüğünüz bazı öğeler, ev sahibi ülkenizde hemen bulunmayabilir. Mesela belirli banyo malzemeleri, ilaçlar ve hatta belirli kıyafetler bunlardan bazılarıdır. Yola çıkmadan önce gideceğiniz yeri iyice araştırmak, iklimi, yerel gelenekleri ve öğelerin mevcudiyetini göz önünde bulundurmak iyi bir fikirdir. Günlük yaşamınız ve sağlığınız için ihtiyaç duyacağınız temel şeylerin bir kontrol listesini yapın ve buna göre paketleyin. Bu, yurtdışında eğitim yolculuğunuza kafanız rahat başlamanıza yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra, etrafınızda tanıdık eşyalara sahip olmak, vatan hasretini ve kültür şokunu hafifletmeye yardımcı olabilir. En sevdiğiniz atıştırmalıklar, kişisel eşyalar veya fotoğraflar gibi basit şeyler, yeni ve alışılmadık bir ortamda size kendinizi rahat hissettirir.

Valiz Seçimi

Yurt dışında okurken doğru bagajı seçmek, havayolu düzenlemelerine ve kişisel tercihlerinize bağlı kalarak temel ihtiyaçlarınızı ve eşyalarınızı rahatça taşıyabilmeniz için önemlidir. Doğru valiz seçimi için göz önüne almanız gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Öncelikle, seyahat ettiğiniz havayolunun kurallarını göz önüne alarak hem ağırlık hem de bagaj sayısı açısından bagaj hakkını kontrol edin. Bu, doğru boyutu seçmenize ve fazla bagaj ücretlerinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. İkincisi, yurt dışında eğitim süreniz boyunca gittiğiniz ülke veya yakın ülkeler içinde seyahat etmeyi planlıyorsanız, tekerlekli bir sırt çantası veya büyük boyutta bir sırt çantası çok yönlü bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra, ev sahibi ülkenizde nasıl dolaşacağınızı düşünün. Toplu taşıma kullanacaksanız veya çok yürüyecekseniz tekerlekli bir valiz veya sırt çantası ağır, hantal bir çantadan daha pratik olabilir. Omzunuzda taşıdığınız bir çantadansa sürgülü ya sırtınızda taşıyacağınız bir çanta sizi fazlasıyla rahat ettirir. Üçüncüsü, valizler, el bagajı, orta boy ve büyük valizler dahil olmak üzere çeşitli boyutlarda gelir. Seyahatinizin süresine ve taşıyacağınız eşya miktarına uygun bir beden seçin.

Ayrıca, valizler hardshell (polikarbonat veya ABS) veya softshell (naylon, polyester) gibi farklı malzemelerden yapılabilir. Sert kabuklu valizler, kırılgan eşyalar için daha iyi koruma sağlarken, yumuşak kabuklu valizler daha esnektir ve genellikle ekstra eşyaları alacak şekilde genişleyebilir. Hardshell valizler genel olarak darbelere karşı daha dayanıklıdır ancak kaliteli softshell valizler de oldukça sağlam olabilir. Yanınıza fazla eşya alacağınızı düşünürsek iki valize de sahip olmanız (biri küçük diğeri daha büyük boyutta olabilir) size rahatlık sağlar.

Eve döndüğünüzde muhtemelen ilk başta getirdiğinizden daha fazla eşya getireceğinizi unutmayın, bu nedenle valizinizde biraz fazladan yer bırakmayı düşünün. Ve unutmayın ki, Kontrol edilen bagajınızın gecikmesi veya kaybolması ihtimaline karşı bazı temel malzemeleri el bagajınıza koymanız da oldukça mantıklı bir fikirdir.

Kıyafet Seçimi

Orada olacağınız süre boyunca gideceğiniz yerin iklimini anlayın. Dış giyim, kazak ve hafif giysiler dahil olmak üzere hava koşullarına uygun kıyafetleri yanınıza alın. Kolayca katlanabilen çok yönlü öğeleri paketleyin. Bu, bavulu açtığınızda ve geri kapatırken kıyafetleri organize etmenize olanak tanır. Yerel kıyafet kurallarını ve kültürel normları araştırmanızda da fayda var. Bazı ülkeler, özellikle dini veya resmi ortamlarda daha muhafazakâr kıyafet beklentilerine sahip olabilir. Bu kültürel normlara uyan giysiler giyin. İç çamaşırı, çorap ve pijama gibi temel eşyalar bavulunuza koyacağınız ilk eşyalar olsun. Bunlar genellikle göz ardı edilir, ancak günlük konfor için çok önemlidir. Ayrıca, yürüyüşe uygun, rahat ve çok yönlü ayakkabılar getirin. Resmi etkinliklere, atölyelere veya sunumlara katılmayı planlıyorsanız, bu tür durumlar için uygun olan en az bir kıyafeti yanınıza alın. Tişörtler, kot pantolonlar, şortlar ve elbiseler gibi gündelik kıyafetlerden de ikişer ya da üçer parça yanınıza alın. Birlikte kombinleyebileceğiniz çok yönlü kıyafetler seçmeniz de sizi kıyafet seçerken çok düşünmekten kurtaracaktır.

Teknolojik Araçlar

Teknolojik cihazlar hayatımızı kolaylaştıran ayrılmaz bir bütünümüz haline geldi. Dolayısıyla Teknolojik araçlar olmadan gündelik hayatımıza devam etmek neredeyse imkansız hale geldi. Örneğin; bir dizüstü bilgisayar veya tablet genellikle yurtdışında eğitim için olmazsa olmazlardandır. Ödevleri tamamlamanıza, araştırma yapmanıza, profesörler ve sınıf arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmanıza olanak tanır. Cep telefonumuz muhtemelen iletişim, gezinme ve evdeki arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda kalma için cankurtaran halatınızdır. Yerel telefon hizmetlerini kullanmayı planlıyorsanız, kilidin açık olduğundan ve yerel SIM kartlarla uyumlu olduğundan emin olun. A Virtual Private Network (VPN), özellikle halka açık Wi-Fi ağlarını kullanırken web sitelerine güvenli bir şekilde erişmenize ve gizliliğinizi korumanıza yardımcı olur.  

Cihazlarınız için şarj aleti ve powerbank getirmeyi unutmayın. Nerede kaldığınıza bağlı olarak yerel elektrik prizlerine uyacak fiş adaptörlerine de ihtiyacınız olabilir. Örneğin, İngiltere’de G tipi prizler yaygın olduğu için dönüştürücü aparat almanız gerekebilir. Ayrıca, Kaliteli kulaklıklar, başkalarını rahatsız etmeden ders çalışmaya, müziğin keyfini çıkarmaya veya film izlemeye odaklanmanıza yardımcı olabilir.

İlaçlar

Yurtdışında okurken gerekli ilaçları, vitaminleri ve tıbbi malzemeleri getirmek, sağlığınızı korumak ve sürdürmek için vazgeçilmezdir. Düzenli olarak aldığınız reçeteli ilaçlardan bol miktarda getirin. Reçetenizin bir kopyasını ve doktorunuzdan tıbbi durumu ve ilaç ihtiyacını açıklayan bir mektubu yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Bandajlar, antiseptik mendiller, yapışkan bant, cımbız ve diğer temel malzemeleri içeren küçük bir ilk yardım çantası ekleyin. İnsülin, iğneler, EpiPen veya tıbbi cihazlar gibi özel tıbbi malzemelere ihtiyacınız varsa, kaldığınız süre boyunca yeterli olduğundan emin olun. Dil engeli dolayısyla marka adları farklı ülkelerde değişebileceğinden, ilaçlarınızın en bilinen adlarını yazmanız yararlı olabilir.

Önemli Belgeler

Pasaportunuzun planlanan dönüş tarihinizden en az altı ay sonra geçerli olduğundan emin olun. Yurtdışı sertifika ve diploma programlarına katılıyorsanız, okul kabulünüz ve vize evraklarınızın birer kopyasının yanınızda olması önerilir. Güvenli depolama alanında kayıtlı fiziksel bir kopyayı hem de dijital kopyaları taşıyın. Kabul mektubunuzun bir kopyasını ev sahibi kurumdan alın çünkü resmi kurumlarda gerekli olabilir. Uçak biletlerinizin, otel rezervasyonlarınızın ve diğer ulaşım detaylarınızın kopyalarını bulundurun. Yerel irtibat kişileri, aile üyeleri ve en yakın büyükelçilik veya konsolosluk dahil olmak üzere acil durum irtibat numaralarının bir listesine sahip olun. Gerekirse, ülkenizdeki güvenilir bir kişinin yasal veya mali konuları sizin adınıza halletmesine izin veren bir vekaletname belgesine sahip olun. Tüm önemli belgelerin fotokopilerini çekin ve dijital kopyalarını güvenli bir  depolama alanında saklayın veya kolay erişim için kendinize e-posta ile gönderin.

Belgelerin hassas ve değerli olabileceğini unutmayın, bu nedenle bunları güvenli bir yerde saklayın ve hem fiziksel hem de dijital kopyalarını almayı unutmayın. Gerekli olabilecek belgeleri iyi hazırlanmış olmak, yurtdışında daha sorunsuz ve keyifli bir eğitim deneyimi yaşamanıza katkıda bulunacaktır.

Yurtdışı Eğitimine Giderken Bavulunuza Koymamanız Gerekenler

Sahip olduğunuz her giysiyi paketlemekten kaçının. Pratik olun ve gerçekten giyeceğiniz çok yönlü kıyafetleri yanınıza alın. Ayakkabılar çok yer kaplıyor. Farklı durumlar ve hava koşulları için uygun olan birkaç çifti yanınıza alın. Fiziksel kitaplar bagajınıza ağırlık katabilir. E-kitapları kullanmayı veya yerel olarak kitap satın almayı düşünün. Bunun yanı sıra, birkaç tanıdık atıştırmalık rahatlatıcı olsa bile, aşırı miktarda paketleme, gereksiz alan kaplar ve bavulu ağırlaştırır. Başka bir önemli detay ise kaybolma veya çalınma riskini azaltmak için mücevherleri ya da çok pahalı eşyaların evde bırakılması. Son olarak, büyük miktarda nakit taşımak risklidir. Gerektiğinde yerel ATM'leri kullanın veya döviz bozdurun.

Merve
Yazar
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste