İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
08 Ocak 2018
5 Dakika
Yurtdışında Lise Okumak için Bilmeniz Gerekenler

Eğitimde yurtdışı deneyimi her öğrencinin gelişimine imkan sağlayan önemli bir süreç oluyor. Eğitim hayatına farklı bir deneyim eklemek, mevcut dil bilgisini geliştirmek gibi avantajlara sahip olan öğrenciler, farklı kültürleri de tanıma fırsatı buluyor. Pek çok öğrenci için yurtdışında lise okumak hem sosyal hayatları hem de kariyer gelişimi için önemli bir aşama sağlıyor.

Hayallerinize İlk Adımı Atın!

Türkiye’de uzun yıllardır desteklenen bu program ile öğrenciler eğitim hayatlarında önemli bir basamağa adım atarken, öz güven gelişimi açısından da büyük fayda sağlıyor. Genellikle 1 akademik yıl boyunca devam eden yurtdışı lise eğitim programları, öğrencilerin isteğine göre daha kısa ya da daha uzun dönemlerde de sürdürülebiliyor. Kısa süreli eğitim programına dahil olmak isteyen öğrenciler 5 aylık bir süreci kapsayan bir akademik dönemde geri dönebiliyorlar. Uzun süreli lise değişim programları ile eğitim hayatlarına yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler ise tercihlerine göre 2, 3 ya da 4 yıl boyunca yurt dışında konaklayabiliyor.

Akademik hayatlarına yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler, yurt dışında bulunan okullardan mezun olma hakkına sahip. Mezuniyet için genellikle 2 yıl ve daha uzun sürelerde eğitim almak gerekiyor. Ancak bazı okullarda 1 yıl sürecinde de mezuniyet belgesi verilebiliyor. Türkiye’de lise değişim programı kapsamında gidilen okullar MEB liselerine denk sayıldığından vakit kaybetmeksizin Türkiye’den de mezuniyet belgesi alınabiliyor. Öğrencilerin sene kaybını önlemek için oluşturulan bu sistem sayesinde başarılı bir geleceğe giden yolda ilk adımlarınızı güvenle atabilirsiniz.

Yurtdışında Lise Okumak, Üniversite Hayatının da Kapılarını Açıyor!

Lise öğrenimlerini yurt dışında tamamlayan öğrenciler, üniversite için gerekli şartları karşılamaları halinde üniversite öğrenimine de yurt dışında devam edebiliyor. Gelecek için önemli adımlar atmanıza imkan sağlayan lise değişim programları, nitelikli eğitim için altyapı oluşturuyor. Yurtdışında lise okumak için farklı ülke ve sunulan imkanları inceleyebilir, geleceğiniz için yepyeni bir sayfa açabilirsiniz.

Lise değişim programları aracılığıyla Türkiye’den yurt dışına giden öğrenciler, gittikleri ülkenin eğitim bakanlığına bağlı, öğrenci kabul etme yetkisi olan uluslararası standartlardaki okullarda eğitim görüyor. Ülkenin en kaliteli okullarında eğitim görmenin kapılarını açan bu sistem, farklı ülkelerden gidecek öğrenciler için güven sağlıyor.

ICES Turkey ile Geleceğinize Işık Tutun!

Türkiye’de yurtdışı lise değişim programlarına katılan öğrenciler genellikle İngilizce konuşulan ülkeleri tercih ediyor. En çok tercih edilenlerin arasında bulunan Kanada, öğrenciler tarafından yoğun ilgi görüyor. Kanada’da lise okumak için başvuran öğrenciler, ülkedeki eğitim standartları, üniversite koşulları ve dil seçeneklerini de göz önünde bulunduruyor. Kanada’nın yanı sıra tercih edilebilecek pek çok ülke bulunuyor. Amerika, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa’da sunulan imkanlar, başarılı bir eğitim için fırsatlar sunuyor.

ICES eğitim programlarına katılabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Yurt dışı okullarına kabul edilmek için başvuruda bulunan öğrenciler, İngilizce dil sınavına tabi tutuluyor. Gidecekleri ülkede İngilizce dilinde eğitim alacak olan öğrencilerin öncelikle bu dersler için yeterliliklerini kanıtlaması gerekiyor. ICES Turkey bünyesinde gerçekleştirilen bir diğer aşama ise kişilik analiz testi oluyor. Bir çeşit kişilik envanterinden geçirilen öğrenci ve ebeveynlerin hayatlarında gerçekleşecek olan uzun süreli yeniliğe hazır olup olmadıkları ölçülüyor. Yalnızca öğrencilerin değil, ebeveynlerin de tabi tutulduğu bu test sayesinde her iki taraf da uzman analistler tarafından değerlendiriliyor.

Bu aşamaları başarıyla tamamlayan öğrenciler için bazı program seçenekleri sunuluyor. Yurt dışına gidecek olan öğrenciler bir devlet okulu ya da özel okuldan eğitim alabiliyor. Konaklama seçeneği olarak okullara ait yurtları tercih edilebileceği gibi, gidilecek ülkelerde aile yanında konaklama alternatifi de bulunuyor. Bu sayede kişisel gelişimleri açısından önemli gelişimler kaydeden öğrenciler, geleceğe güvenle bakarak kariyer planlamalarını daha iyi yönlendirebiliyor.

Sizler de yurtdışında lise okumak ve geleceğinizi sağlam temeller üzerine kurmak isterseniz, uzman ekibimizden yardım alabilir, ICES Turkey ayrıcalığıyla kusursuz bir eğitim deneyimi yaşayabilirsiniz. Detaylı bilgi için yurtdışı lise programları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste