İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
15 Ocak 2023
14 Dakika
Yurtdışında Psikoloji Eğitimi

Yurtdışında Psikoloji Okumak

Yurtdışında Psikoloji Okumanın Avantajları

İnsan zihnini ve insan davranışlarıyla ilgilenen ve hayatın her alanında oldukça ihtiyaç duyulan bir disiplin olmasından dolayı Türkiye dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde psikoloji en çok tercih edilen bölümlerden biri haline gelmiştir. Her yıl binlerce Türk öğrenci yurtdışında psikoloji okumaya gitmektedir. Yurtdışında psikoloji okumanın en önde gelen avantajı dünyaca ünlü ve tanınmış üniversitelerde eğitim alıp, yabancı dilinizi geliştirmektir. Bunun yanı sıra, yurtdışında psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra uluslararası geçerliliği olan mavi diploma alabilir ve mavi diploma sayesinde dünyanın pek çok yerinde çalışma imkânı bulabilirsiniz. Yurtdışında psikoloji okumanın bir diğer önemli avantajı ise sınavsız üniversite okuyabilecek olmanızdır. Bazı ülkeler yurtdışında psikoloji eğitimi alabilmeniz için lise diplomasını yeterli görür. Yurtdışında sınavsız psikoloji okumak Polonya, Macaristan, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde mümkünken; Amerika, Almanya, İtalya ve Çekya gibi ülkeler sınav koşulu ararlar ve belli bir YKS puanı isteyebilirler. Fakat, YKS başarı şartı aramayan okullar ve ülkelerde denklik alabilmek için YÖK tarafından belirlenen en önemli şart yurtdışında psikoloji okuduğunuz okulun dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde olmasıdır. Eğer yurtdışında sınavsız psikoloji okumak istediğiniz bölüm dünya sıralamasında ilk 1000 de değilse, Seviye Tespit Sınavına girerek denklik almanız gerekebilir. Bir diğer avantaj ise, yurtdışında psikoloji okumak pek çok ülkede, Türkiye’nin aksine, 3 yıl sürer. Fakat dil yetersizliğinden dolayı okunacak 1 sene hazırlık bu süreyi arttırabilir. 

Yurtdışında Psikoloji Okumak için En İyi Üniversiteler

Almanya’da Psikoloji Okumak için En İyi Üniversiteler

Almanya’da üniversite okumak Türk öğrenciler tarafından sıkça araştırılan bir konudur. Almanya’nın en iyi psikoloji üniversiteleri Türk öğrenciler tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Göz önünde bulundurulması gereken şeylerden biri, Almanya’da psikoloji okumak isteyen öğrenciler için üniversite kontenjanlarının düşük olmasıdır. Bu yüzden en iyi olarak değerlendirdikleri öğrencileri tercih edeler ve yüksek not ortalaması beklerler. Bunun yanı sıra, Almanya’da psikoloji okumak için çok iyi üniversiteler bulunur. Üstelik bu üniversitelerin bazılarında İngilizce psikoloji okumak mümkündür. Almanya’daki üniversitelerden Psikoloji alanında en iyi olanları şu şekildedir:

Mannheim Üniversitesi: Mannheim Üniversitesi Almanya’nın önde gelen araştırma ve öğretim kurumlarından biri olarak bilinir. Mannheim Üniversitesi Psikoloji bölümü, ekonomik psikoloji, sosyal psikoloji ve bilişsel psikoloji alanlarına ağırlık verir ve öncelikli olarak bu alanlarda kendinizi geliştirme imkânı sağlar.

TU Dresden (Technische Universität Dresden): %15’i uluslararası öğrencilerden oluşan TU Dresden, psikoloji alanında çeşitli lisans ve yüksek lisans programlarının yanı sıra Psikoloji Bilim Lisansı sağlar. Başvuru şartları arasında ise hem İngilizce hem Almanca dil yeterliliği gerekebilir. 

ULM Üniversitesi: Almanya’da İngilizce psikoloji bölümü sunan bir diğer üniversite ise ULM Üniversitesidir. Önde gelen psikoloji eğitimi iyi, Almanya’da psikoloji okumak için en çok tercih edilen okullardan biridir. 

İtalya’da Psikoloji Okumak için En İyi Üniversiteler

İtalya’da psikoloji okumak isteyen öğrenciler hem İtalyanca hem de İngilizce olarak lisans ve yüksek lisans programlarına başvurabilirler. Ayrıca İtalya’da psikoloji eğitimi pek çok üniversite de 3 yıl sürmektedir. İtalya’daki üniversitelerden Psikoloji alanında en iyi olanları şu şekildedir:

Padova Üniversitesi (Università di Padova): Eğer İtalya’da İngilizce lisans eğitimi almak istiyorsanız, Padova oldukça doğru bir adrestir. Çok sayıda uluslararası öğrencisi bulunan Padova Üniversitesi, klinik ve sağlık psikolojisi, deneysel ve bilişsel psikoloji, nöropsikoloji, psikofizyoloji, karşılaştırmalı ve evrimsel psikoloji gibi pek çok dalda psikoloji eğitimi sunmaktadır. 

Roma La Sapienza Üniversitesi: İtalya’da psikoloji yüksek lisansı yapmak isteyen öğrenciler için La Sapienza önde gelen üniversitelerdendir. Uluslararası öğrencilere İngilizce eğitim sunan La Sapienza’da genel psikoloji, bilişsel psikoloji ve nöropsikoloji dahil olmak üzere pek çok alanda psikoloji eğitimi alabilirsiniz.

Firenze Üniversitesi: İtalyanca psikoloji okumayı tercih eden öğrenciler için Firenze en iyi okullardan biridir. Yurtdışında İtalyanca psikoloji okumak isteyen öğrenciler Firenze Üniversitesinde klinik psikoloji alanında hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi alabilirler.

İspanya’da Psikoloji Okumak için En İyi Üniversiteler

İspanya, kültürel biraz ve yaşam canlılığı başta olmak üzere çokça sebepten dolayı uluslararası öğrenciler için ilk tercihlerden biridir.  İspanya’daki bazı üniversiteler lisans programları için selectividad sınavına girmeyi gerektirebilir. Bu sınav İspanyol lise öğrencileri için hazırlanan bir sınav olup, iyi seviye İspanyolca bilmeyi gerektirir. Fakat İspanya’da eğitim almanın büyük bir avantajı ise öğrencilerin tercih ettiği birçok okulun YÖK denkliği olmasıdır. Ayrıca, İspanya’da psikoloji eğitimi aynı Türkiye’de olduğu gibi 4 sene sürebilir. 

İspanya’da psikoloji eğitimi sunan pek çok üniversite olmasının yanı sıra bazı üniversiteler çok daha kaliteli eğitim sunmaktadırlar. İspanya’daki üniversitelerden Psikoloji alanında en iyileri Barcelona Üniversitesi, Granada Üniversitesi, Özerk Barcelona Üniversitesi ve Valencia Üniversitesidir. 

Barcelona Üniversitesi (Universitat de Barcelona): Barcelona Üniversitesi yüksek eğitim kalitesi ve mezunlarının kolay iş bulabilmesiyle tanınır. Eğitimi çok kapsamlıdır ve güzel staj fırsatları sunar. Hem psikoloji lisans hem de psikoloji yüksek lisans eğitimi alma fırsatı bulduğunuz Barcelona Üniversitesi, psikoloji dalında dünya çapında en iyi 35. Üniversitedir. 

Granada Üniversitesi: Uluslararası anlamda önemli başarılar elde etmiş olan Granada Üniversitesi, İspanya’nın önde gelen araştırma üniversitelerindendir. Psikoloji departmanı diğer departmanlara göre çok daha kapsamlı eğitim verir ve psikolojinin pek çok dalında kendinizi geliştirme imkânı bulursunuz. 

Özerk Barcelona Üniversitesi (Universitat Autonoma de Barcelona): Özerk Barcelona Üniversitesi hem İspanya hem de Avrupa Birliği için önemli bir araştırma merkezi haline gelmiştir. Okul, psikoloji dalında hem lisans hem de yüksek lisans programları sunmasının yanı sıra, ilgilenen öğrenciler için oldukça kapsamlı ve kaliteli bir eğitim alma avantajı sağlar. 

Valencia Üniversitesi (Universitat de València): Adını dünya çapında duyurmayı başarmış bir okul olan Valencia Üniversitesi, İspanya’daki en önemli eş bilim merkezinden biridir. Sağlık bilimlerinin bir alt dalı olarak bulunan psikoloji ve konuşma terapisi üzerine açılan bölümler hem ulusal hem de uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümler arasındadır. 

İngiltere’de Psikoloji Okumak için En İyi Üniversiteler

Zengin araştırma imkânı ve kariyer olanakları ile dünyanın dört bir yanından öğrenci çeken İngiltere, yurtdışında psikoloji eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için de en çok tercih edilen ülkelerden biridir. İngiltere’de psikoloji lisans eğitimi almak isteyen ya da İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler oldukça şanslı bir pozisyondadır çünkü İngiltere’de psikoloji eğitiminizi tamamlamış olmak prestij ve saygınlığı beraberinde getirir. Bunun yanı, İngiltere’de psikologlar genellikle yüksek kazançlar elde ederler. İngiltere’de psikoloji lisans eğitimi yaklaşık 3 yıl sürerken, İngiltere’de psikoloji yüksek lisansları genellikle 1-2 yıl, klinik psikoloji dalında ise 1-3 yıl kadar sürer. İngiltere’deki üniversitelerden en iyi psikoloji eğitimi alacağınız seçenekler ise aşağıda sıralanmıştır. 

Oxford Üniversitesi: Dünya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Oxford diğer pek çok alan gibi psikoloji alanında da öne çıkıyor. İç gözlemden çok deneyler ve sistematik gözlem yöntemine odaklanan Oxford Üniversitesinin deneysel psikoloji bölümü ise İngiltere genelinde önde gelen bölümlerden biri olarak tanınıyor. Bölüm müfredatı Oxbridge (Cambridge ve Oxford Üniversiteleri için ortak kullanılan terim) sistemine özgü bir eğitimi kapsıyor ve lisans derslerinin yanı sıra; her hafta tipik olarak dört veya beş araştırma semineri veriliyor.

University College London (UCL): İngiltere’de en iyi psikoloji eğitimi veren okullardan biri olan UCL, İngiliz Psikoloji Derneği tarafından akredite ediliyor ve psikoloji alanında çok geniş kapsamlı bir eğitimi içeriyor. Ayrıca günümüzde, araştırmaları ile uluslararası ün kazanmış olan UCL, Birleşik Krallık ’ta ki en büyük psikoloji araştırma merkezine sahip. 

King's College London: İngiltere’nin en eski üniversitelerinden biri olan King’s College, araştırma odaklı bir eğitimi benimser. Öğrenciler psikiyatri, psikoloji ve nörobilim olmak üzere üç farklı daldan eğitim alabilirler. Buna ilaveten, King’s College London öğrencilerine araştırma ve klinik uzmanlığın zengin bir kombinasyonunu sunmaktadır.

Makedonya’da Psikoloji Okumak için En İyi Üniversiteler

Makedonya, Türk öğrencilere sınavsız başvuru kolaylığı sunan ülkelerden biridir. Müslüman nüfusu, Türklere benzer kültürel ve tarihi zenginliği sayesinde Makedonya’da psikoloji eğitimi almak isteyen öğrenciler genellikle bir adaptasyon sorunu yaşamazlar. Eğer YÖK tarafından tanınmış bir üniversitede eğitim aldıysanız, Türkiye’ye dönseniz dahi kısa sürede denklik alabilirsiniz. Makedonya’da psikoloji eğitiminizi alabileceğiniz ve YÖK tarafından kabul edilmiş okullar Makedonya Mit Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesidir. 

Makedonya Mit Üniversitesi: Makedonya Mit Üniversitesi, sağlam bir akademik kadrosu, modern tesisleri, sahip olduğu yüksek teknoloji ile uluslararası bir eğitim sunabilir. Buna ilaveten psikoloji bölümü dahil olmak üzere neredeyse her bölüm YÖK tarafından tanınmıştır. Okulun bir diğer avantajı ise Türkçe, İngilizce ve Makedonca eğitim alabilmenizdir. 

Uluslararası Balkan Üniversitesi: Makedonya’da psikoloji okumak isteyen öğrencilerin sınavsız, sadece lise diplomasıyla eğitim alabileceği bir diğer üniversite ise Uluslararası Balkan Üniversitesidir. Psikoloji bölümünde eğitim dili ise İngilizcedir. 

Azerbaycan’da Psikoloji Okumak için En İyi Üniversiteler

Azerbaycan Türk öğrencileri sınav koşulu olmaksızın sadece lise diplomasıyla kabul eden okullardan biridir. Ayrıca üniversitelerin yıllık ücretlerinin ve yaşam maliyetlerinin ekonomik olması, kültürün ve konuşulan dilin Türklere oldukça yakın olması Azerbaycan’ın başlıca tercih edilme nedenlerindendir. Eğitim süresi lisans programları için 4 yıl, yüksek lisans programları için 1-2 yıl olan Azerbaycan’da kaliteli psikoloji eğitimi alabileceğiniz okul ise Bakü Devlet Üniversitesidir. 

Bakü Devlet Üniversitesi: YÖK denkliği olan Bakü Devlet Üniversitesi aynı zamanda dünyada en kaliteli eğitim veren 1000 okul arasında yer alır. Azerbaycan’da psikoloji eğitimi almak isteyenler için bir diğer avantaj ise eğitim dilinin Türkçe olmasıdır. Ayrıca Bakü Üniversitesinde psikoloji eğitimi alan Türk öğrenci sayısı da oldukça fazladır. 

Psikoloji Sizin İçin Doğru Bölüm Mü?

Psikoloji bölümünün klinik psikoloji, sosyal psikoloji, deneysel psikoloji, bilişsel psikoloji ve gelişim psikolojisi dahil olmak üzere pek çok alt dalı vardır. Herhangi bir alan üzerinde yoğunlaşmayı tercih etseniz dahi sahip olmanız gereken ortak birkaç özellik var. Bunlardan en önemlileri herhangi bir birey veya sosyal gruba önyargısız yaklaşabilen, empati yeteneği yüksek, okumayı ve öğrenmeyi seven ve tabi ki iyi bir dinleyici olmanız gerekmektedir. Eğer bu özelliklere sahipseniz ve insan zihni ve davranışları ile ilgileniyorsanız, psikoloji sizin için doğru bir tercih olabilir. 

Yurtdışında Psikolog Olmak

Modern dünyada psikolojinin bir ihtiyaç ve önemli bir danışma alanı haline gelmiş olması ve bunun yanı sıra belirli kurumlarda psikolog çalıştırılmasının zorunlu hale getirilmesi psikolog ihtiyacının yıldan yıla artmasına sebep olmuştur. Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da bu durum aynı şekilde devam etmektedir. Özellikle Amerika ve İngiltere başta olmak üzere, Almanya ve İtalya gibi ülkelere psikoloji okumak isteyen öğrenciler tarafından rağbet fazladır. Yurtdışında psikolog olmak mezunları sağlık, eğitim ve araştırma-geliştirme merkezlerinde iş bulabilirler. Ayrıca, özel eğitim kurumları, hastaneler, cezaevleri ve huzurevlerinde çalışmak mümkündür. Günümüzde, yurtdışında psikoloji eğitimini tamamlamış bireyler ya Türkiye ya da dünyanın pek çok farklı yerlerinde kariyer danışmanlığı, sosyal hizmet uzmanlığı, adli psikologluk ya da klinik psikologluğu yaparlar.  Yurtdışında psikolog olacak bireylerin yüksek kazançlar sağladıklarını da söylemek mümkün. Elbette ücretler ülke ve kurumlara göre değişiklik gösterse de klinik psikologların yıllık ortalama 80 bin dolar, adli psikologlar, eğitim psikologları ve gelişim psikologlarının ise yıllık ortalama 60 bin dolar kazandıkları öne sürülür. Psikoloji alanında en yüksek kazancı ise yıllık ortalama 90 bin dolar ve fazlasıyla nöropsikologların aldığı söylenir. Türkiye’de psikoloji okuyup yurtdışında çalışmak isteyen bireyler için ise genellikle iki seçenek yaygındır. Ya lisans diplomalarının yurtdışı denkliği olması gerekir ya da Türkiye’de tamamlanan lisans eğitimi sonrası yurtdışında yüksek lisans yapılabilir. Eğer yurtdışında iyi bir üniversitede psikoloji alanında yüksek lisans yapma fırsatınız olursa, o ülkede kalıp psikolog olma ihtimaliniz artar.  Burada dikkate alınması gereken konu, yurtdışında aldığınız psikoloji eğitiminin uluslararası standartta olduğunu gösteren mavi diploma almanızdır.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste