İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
11 Temmuz 2018
3 Dakika
Yurtdışında Üniversite Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında Üniversite Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite eğitimi gelecekteki iş ve kariyer planlamanız için en önemli unsurlardan birisidir. Kariyerinizdeki amaçlarınıza ulaşmak için doğru ve iyi bir üniversite de okumanız çok önemlidir. Uzmanlaşmayı düşündüğünüz konuda ve çalışmayı istediğiniz sektörde öğrencilerin üniversite seçimi büyük bir rol oynamaktadır.
ICES TURKEY olarak uzman kadromuzla sizlere yurtdışı üniversite seçiminizde yardımcı olmak için bu listeyi hazırladık.
 
Yurtdışı üniversite seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar önem sırasına göre şöyle sıralanabilir:

1. YÖK Denkliği: Üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra diplomanızın Türkiye'de de geçerli olabilmesi için YÖK tarafından tanınan bir üniversiteyi seçmeniz çok önemlidir. Üniversite seçerken bu hususa dikkat etmeyen öğrenciler Türkiye'ye döndüklerinde büyük problemler yaşayabilmektedirler.
 
2. Ülke Seçimi: Üniversite eğitimini alacağınız ülke sizin önümüzdeki 3-4 yıl boyunca yaşayacağınız ülkedir. Bu nedenle ülkenin yaşam şartları, çalışma olasılıkları, konaklama seçenekleri, öğrencilere tanınan imkanlar, iklim koşulları, vize şartları gibi unsurlar ülke seçiminde dikkate alınmalıdır.
 
3. Şehir seçimi: Ülke seçiminde olduğu gibi şehrin size sağladığı imkan ve olanakları da detaylı olarak incelemeniz gerekmektedir.
 
4. Üniversite: Tercih edeceğiniz üniversitenin sizin şartlarınıza uygun olması ve eğitim almayı amaçladığınız dalda yetkin bir üniversite olmasına özen gösterilmelidir.
Örneğin bazı üniversitelerin mühendislik bölümleriyle çok iyi iken bazı üniversitelerin işletme bölümlere öne çıkmıştır. Ayrıca üniversitelerden bazıları şehir merkezinde, bazıları ise şehrin dışındaki kampüslerde hizmet verir. Tercihinizi yaparken bu noktayı da göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Bu süreçte detaylı araştırmalarımız ve danışmanlarımızın desteği ile süreç boyunca ve sonrasında ICES TURKEY olarak yanınızda olacağız.
 
5. Bölüm Seçimi: Aynı zamanda ilerideki mesleğinizi de belirleyecek olan bölüm seçimi dikkatle yapılması gereken konulardan biridir. Çoğu üniversite aynı branş üzerine birden fazla bölüm sunmaktadır. Örneğin işletme bölümü ile ilgili olarak genele işletme, uluslararası işletme vb. alt branşlar söz konusudur.
 
6. Maliyet: Seçeceğiniz üniversitenin kaliteli eğitim veren ve tanınan bir üniversite olmasının yanı sıra maliyeti de çok önemlidir. Eğitim kalitesinin yanı sıra ekonomik olarak da uygun olan üniversiteler konusunda ICES TURKEY danışman kadrosu ile iletişime geçiniz.

 

Tel: 444 2 203

e-mail: info@icesturkey.com

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste