İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
03 Mart 2021
10 Dakika
Yurtdışında Yüksek Lisans İçin Tercih Edebileceğiniz 10 Ülke

Yurt dışında yüksek lisans yapmak bir çok öğrencinin hayalidir. Daha iyi bir gelecek için çaba sarf eden gençler için yurtdışı yüksek lisansları son zamanlarda oldukça çekici olmaktadır. Günümüzde ülkemizde bile iş bulmak için kaliteli bir üniversiteyi bitirmenin dışında İngilizce bilgisi hatta 3. Bir dil bilgisi, geniş vizyon ve yurtdışı deneyimi aranır olmuştur. Eğer yüksek lisansınız yoksa zaten diğer adayların gerisinde kalmışsınız demektir. Yüksek lisansını yurtdışında yapmış olmanız da sizi diğer adayların bir adım önüne geçirecektir.

Gelelim yurtdışında yüksek lisans yapabileceğiniz ülkelere;

1- İTALYA

İtalya, yıllardır üniversite eğitimi ve yüksek lisans olanakları anlamında Avrupa’nın lider ülkelerinden biri olmuştur. Avrupa’nın en büyük üniversitesi olan Sapienza di Roma Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan İtalya’da dünyanın en iyi teknik üniversiteleri ve sanat okulları olarak görülen Politecnico Milano, Torino gibi devlet üniversitelerinin yanı sıra Istituto Marangoni ve NABA gibi okullarda ciddi seviyede popülariteye sahiptir. İtalya’da yüksek lisans eğitimi özellikle devlet üniversitelerinde gayet makul imkanlarla sunulmaktadır ve uluslararası öğrenciler arasında hayli popülerdir.

2-HOLLANDA

Hollanda lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için Avrupa’nın en iyi ülkelerinden biridir. Hollanda üniversitelerinin birçoğu bölümlerde İngilizce eğitim seçeneklerini çokça sunar. Hollanda üniversiteleri QS Rankings, Leiden Rankings, Times Higher Education Rankings gibi birçok prestijli değerlendirme merciine göre çok yüksek sıralamalarda yer alıyor. Dünya sıralamalarında ilk 300’de en az 8 üniversitesi bulunan Hollanda’da yüksek lisans için uluslararası öğrencilerin sağlaması gereken önemli şartlar mevcuttur.

3-İRLANDA

Ilıman bir deniz iklimine sahip yemyeşil kırları, doğal güzellikleri ve antik Kelt harabeleri ile meşhur Avrupa’nın sevimli adası İrlanda, son yıllarda yurtdışında eğitim almak isteyenlerin en çok tercih ettikleri ülkelerden biri olarak listelerde yerini alıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerin güler yüzlü ve dost canlısı bir şekilde karşılandığı ülke, uluslararası bir kaliteye sahip olan eğitim sistemiyle ise de ayrı bir üne sahip. İrlanda’da yüksek lisans programları birleşik krallığın diğer ülkelerine nazaran daha ekonomiktir ve bilindiği üzere eğitim dili İngilizcedir. Özellikle dünyanın önde gelen bilişim firmaları olan Google, Facebook, Microsoft, Apple gibi büyük şirketlerin Avrupa genel merkezlerinin Dublin’de yer alması, staj ve iş imkanlarını arttırmakta. Ülke de genel olarak eğitim alan öğrenciler için modern ve çok amaçlı kampüs seçenekleri, yazılı ve dijital kaynakların bulunduğu kütüphaneleri ile hem iş hayatlarına hem de akademik kariyerlerine yararlı olacak bireylerin yeteneklerine göre düzenlenen dersler bulunmakta.

4-ESTONYA

Estonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da bulunan bir Baltık devletidir. Doğusunda Rusya Federasyonu güneyinde Letonya batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, ile sınırları vardır. Rus kültürü ve Rus dilinden çok uzak olan Estonya’da çok sayıda Finlandiyalı ve Danimarkalı turist ziyareti gerçekleştiği gibi Norveç, Finlandiya, Danimarka ve İsveç’e yaklaşık 1 saatlik uçuşlar ile gidilebilir. Yüksek Lisans öğrencileri Estonya’da eğitim alırken Avrupayı gezme fırsatını da değerlendirmeliler. Estonya özellikle son zamanlarda internet imparatorluğu olarak gündemde. E-residency uygulaması ile 138 ülkeden yatırımlar Kabul eden Estonya, sanal para birimi Estcoint ile de çok ses getirdi. Projeleri ülkenin ne kadar ileri görüşlü ve eğitim seviyesi yüksek bir seçim olduğunu öğrencilere rahatlıkla kanıtlıyor.

5-AMERİKA

Amerika’da üniversitelerde eğitim genellikle Eylül ve Ocak aylarında başlamaktadır. Üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermekle birlikte yaz aylarında da eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için de kontenjan koşulları karşılandığı takdirde Haziran döneminde ders alabilmektedir. Eylül ayında eğitime başlamayı planlayan öğrenciler, bir önceki Ocak-Şubat aylarına kadar başvurularını tamamlamış olmaları öğrenciler için önerilmektedir. Başvuru zamanı bu aylarda son bulmakta ve bundan sonraki dönemde üniversiteler belgeleri değerlendirmeye almaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversite eğitim sistemine göre yüksek lisans programları 2 yıl sürmektedir.

6-ALMANYA

Alman eğitimi not sistemi puanlaması Türkiye’deki 4’lük sisteme göre değişiklik göstermektedir. Türk not sistemine göre 3.00 GPA ve üstü mezuniyet lisans not ortalaması öğrencilerin Almanca yüksek lisans programlarına başvurmaları için yeterli olacaktır. Master programlarının iki dili vardır. İngilizce dilinde sunulan yüksek lisans programlarında %95 oranında Alman öğrencilere, %5 civarında bir kontenjan da uluslararası- yabancı öğrencilere tanınmaktadır. Bu düşük orandaki yüzdeye girebilmek için lisans mezuniyet not ortalamanız ne kadar yüksek olursa, programa kabul edilme olasılığınız doğru orantılı olarak artacaktır. Bazı okullar başvuru sırasında sizden referans mektubu talep edebilirler. Aynı zamanda başvurunuza mezun olduğunuz okuldan aldığınız transkripti eklemeniz istenecektir.

7-KANADA

Times Higher Education ve QS dünya sıralamalarına göre dünyanın akademik başarı sağlayan en prestijli üniversitelerinin yer aldığı ülkelerden biri Kanada’dır, bu nedenle uluslararası öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir ülkedir. Kanada eğitim sistemi ve ülkenin yönetilme şeklinden dolayı da farklılık gösterir. Müfredat olarak diğer ülkelerden farklılık gösterdiği gibi kendi eyaletleri arasında bile belli başlı farklılıklar mevcuttur. Eğitim genellikle 2 yıldır. Kanada’da eğitimin dünya üzerinde en sistematik eğitim sistemlerinden biri olduğu söylenebilir. Kanada üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin almış olduğu diplomalar dünya genelinde kabul edilmektedir. Kanada’da eğitim almayı tercih ederek Kanada yüksek lisans programına katılan ve üniversitelerden diploma alan öğrencilerin Türkiye’de YÖK denkliği olacaktır.

Kanada’da eğitimin her seviyesi ciddiye alınan ve dikkatle yürütülen bir konudur. Kültürel açıdan oldukça gelişmiş olan ülkede konuşulan iki dil; İngilizce ve Fransızca da eğitim almak mümkündür. Bu nedenler ve daha birçoğu dikkate alındığında yurtdışında master programları için Kanada oldukça ideal bir nokta haline gelmektedir.

8-İNGİLTERE

Yurt dışında üniversite ve master eğitimi denince akla gelen ve önde gelen ilk ülkelerden biri olan İngiltere’de onlarca üniversitede yüzlerce program mevcuttur. İngiltere’de master’a gitmeyi düşünen öğrenciler için genellikle hemen bir bütçe korkusu oluşsa da aslında İngiltere’de yüksek lisans Avrupa’daki birçok yüksek lisans alternatifine göre daha mantıklı bir plandır. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 sene sürmektedir. İngiltere’ye yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler Avrupa’da ücretsiz eğitim alabilecekleri veya ücretli olarak gidebilecekleri devlet üniversitelerine nazaran zaman olarak kesinlikle avantaj elde etmektedirler. Hatta yurtdışı üniversiteler arasında 2 senelik ve ücretli olan devlet üniversiteleri seçeneklerinde yapacakları eğitim ek 1 akademik yıl için yaşam maliyeti göz önüne alındığında İngiltere maddi olarak dahi daha iyi bir plan olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki İngiltere master diplomaları prestij anlamında birçok Avrupa ülkesinden daha ileridedir. İngilizce kurslara giden öğrenciler kadar akademik seviyede üniversite eğitimi ve yüksek lisans eğitimi için giden çok sayıda Türk öğrenci bulunmaktadır.

9- POLONYA

: Polonya’da master kaliteli akademik kadroya sahip üniversitelerinin yanı sıra son derece makul ve ekonomik olan eğitim maliyetleri ile yüksek öğrenimde Orta Avrupa’nın yükselişe geçen ülkelerinden biridir. Mühendislik programlarının yanı sıra, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Sosyal Bilimler gibi bölümlere de ağırlık veren Polonya üniversiteleri yüksek lisans programlarında Tıp, Diş Hekimliği eğitimi veren Medikal Üniversiteleriyle de dikkat çekmektedir. Bu bölümlerin dışında; Makina Mühendisliği, Mekatronik, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği gibi mühendislik bölümleri ile birlikte Psikoloji, Uluslararası Ekonomi, Lojistik ve özellikle MBA programları dikkat çekmektedir. Dünya sıralamalarında özellikle Jagiellonian Üniversitesi, Varşova Üniversitesi, Kozminski Üniversitesi, Varşova Ekonomi Üniversitesi, Wroclaw Üniversitesi ve Varşova Teknik Üniversitesi gibi isimlerle çok dikkat çeken Polonya üniversitelerine her sene daha da fazla uluslararası öğrenci talebi doğuyor. Polonya’da master eğitimi süresi okunacak bölüme göre 1 buçuk yıl ile 2 yıllık yüksek lisans programları olabilmektedir. Genellikle tezli programlardır.

10-MACARİSTAN

Macaristan Avrupa’daki merkezi konumu ve tarihi dokusuyla turistik cazibe merkezi olmasını yanında standardın oldukça üzerinde, Avrupa’da ön plana çıkmış üniversiteleri ile öğrenciler için de çekici hale gelmiştir.

Macaristan’da yüksek lisans eğitim süresi okunacak bölüme göre 1 buçuk yıl ile 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Macaristan'da Master eğitimi için üniversitelere giriş koşulları ülkeden ülkeye değişmektedir ancak genel olarak uygulanan koşullar:

  • (Lise Diploması veya Üniversite Transcripti)
  • Lise mezuniyet not ortalamasının minimum 60 veya üstünde olması
  • Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi
  • Ders dışı Aktiviteler ve CV ( Sosyal Faaliyetler, Spor Faaliyetleri,
  • Gönüllülük Hizmetleri ve Öğrencinin katıldığı Yarışmalar vb

Bu ülkelerin dışında İspanya’da bulunan Business okullarına değinmeden geçmek olmaz. Bütün bu ülkeler ve daha fazlası için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste