İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
25 Şubat 2024
7 Dakika
AP(Advanced Placement) Sınavı Nedir?

AP (Advanced Placement) sınavı, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve birçok diğer ülkede lise düzeyinde öğrencilere verilen ileri düzeyde bir öğrenim programını ifade eden sınava denir. AP programı, öğrencilere üniversite düzeyinde dersler alma ve bu dersleri başarıyla tamamlama imkanı sağlar. AP dersleri, geniş bir konu yelpazesini kapsar. Bu yüzden öğrencilere derinlemesine bilgi edinme fırsatı sunar. AP sınavları, AP derslerinin sonunda öğrencilerin öğrendikleri konuları değerlendirmek için kullanılır. Sınavlar çoktan seçmeli sorular, açık uçlu sorular ve performans görevlerinden oluşmaktadır. AP sınavlarına başarıyla katılan öğrencilere üniversitelerde ileri düzeyde kredi veya muafiyet imkanı tanınır.

Kısacası, AP programı, öğrencilere daha zorlu bir müfredatı tamamlama ve üniversite başvurularında dikkate alınabilecek ek bir başarı belgesi elde etme fırsatına olanak sağlar. AP sınavları yurtdışı üniversite başvurularınızın kabul aşamasında, lise döneminde AP dersleri almış ve sınavlardan başarıyla geçmiş olmanız sizin akademik eğitim için hazır olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilmenizi sağlar. Bu yüzden yurtdışı üniversite programları, yurtdışı sertifika ve diploma programları gibi süreçlerde öne geçmenizi sağlar.Öğrenciler, AP sınavlarına doğrudan bireysel başvuru yapma imkanına sahip değillerdir. Bu sebeple, AP sınavlarına katılmak isteyen öğrencilerin öncelikle bu sınavları düzenleyen bir okula başvurarak, sınavlara katılma taleplerini iletmeleri ve bu okul tarafından sınav listesine eklenmeleri gerekmektedir.AP programını uygulayan ve sınavları düzenleyen okulların öğrencileri için, AP sınav başvuru süreçleri genellikle okullarındaki AP koordinatörleri tarafından yönetilmektedir. Eğer bir öğrencinin bulunduğu okulda AP programı mevcut değilse veya AP sınavları düzenlenmiyorsa, bu öğrencilerin AP sınavına girebilmek için dışarıdan öğrenci kabul eden bir okulla iletişime geçmeleri ve bu okul aracılığıyla başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere AP (Advance Placement) sınavıyla ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşacağız.

AP Sınavı Ne Zaman Yapılır?

AP sınavları, yetkili okullar ve test merkezleri tarafından her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilmektedir. AP programına dahil olan liseler, bu sınavları hem kendi öğrencilerine hem de dışarıdan katılımcılara uygulama yetkisine sahiptir. Her bir AP dersi için sınav tarihi belirlendikten sonra sınavlar birkaç hafta içinde yoğunlaşır. Örneğin, bir hafta sonunda birkaç farklı AP sınavı olabilir. Öğrenciler, kayıt oldukları AP derslerine göre sınavlara girebilirler. Sınav tarihleri ve kayıt süreçleri, College Board'un resmi web sitesinde ilan edilmektedir.

Advance Placement (AP) Sınav Formatı

Advance Placement (AP) sınavları, genellikle üniversite düzeyindeki derslerin kapsamlı bir değerlendirmesini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Sınav formatı, dersin özelliklerine bağlı olarak değişebilse de, genelde iki bölümden oluşur. Birinci bölümde çoktan seçmeli ve kısa cevaplı sorular bulunurken, ikinci bölümde ise kompozisyon bölümü bulunur. Birinci bölümde öğrencilere genellikle dersin konularını kapsayan çoktan seçmeli sorular sorulur. Bu sorular, doğru cevabı seçme veya metinleri anlama yeteneği üzerine odaklanır. Kompozisyon bölümünde ise öğrencilerin yorumlama, anlama ve aktarma seviyesi ölçen soruları içermektedir. Öğrenciler, konuları derinlemesine anlama, analiz etme ve öğrendikleri bilgileri yazılı olarak ifade etme becerilerini bu bölümde gösterir. Çoktan seçmeli soruların değerlendirilmesi bilgisayarlar tarafından yapılır ve doğru cevap sayısı, bu bölümün toplam puanına katkı sağlar. Yanlış veya boş cevapların puanlamaya herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Açık uçlu sorular ve ders içi performans ödevleri ise her yıl Haziran ayının ilk iki haftasında gerçekleştirilen AP Sınav Okuma etkinliklerinde değerlendirilir. Bu etkinliklere üniversite hocaları ve deneyimli AP öğretmenleri katılır ve öğrencilerin performanslarını değerlendirirler.Birçok öğrenci tarafından merak edilen AP sınavı ingilizce mi sorusunun cevabı ise evet ingilizcedir. AP (Advancement Placement) sınavının ücreti ise 2024 sınav programında uluslararası öğrenciler için AP Capstone dersleri dışındaki derslerde College Board tarafından belirlenen temel sınav ücreti 128$'dır. Buna ek olarak, AP Capstone dersleri (AP Seminar ve AP Research) için belirlenen ücret ise 146$'dır.

AP Programı Hangi Dersleri İçerir?

AP programının içeriği düzenli olarak güncellenir ve mevcut olarak AP Bitirme Projesi, Sanat, İngilizce, Tarih ve Toplum Bilimleri, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Fen Bilimleri ve Dünya Dilleri ve Kültürleri olmak üzere yedi farklı alanda yaklaşık kırk ders sunulmaktadır. Öğrencilere, istedikleri kadar dersin sınavına girebilme esnekliği tanınmaktadır. Fakat, genellikle öğrencilere, hazırlık sürecinde ortalama üç ders seçmeleri önerilmektedir. Programlar değişse bile size örnek olması amacıyla aşağıda programları sıraladık:

Matematik ve Bilim Dersleri:

 1. Calculus (Calculus AB ve Calculus BC gibi alt dersler olabilir)
 2. Statistics (İstatistik)
 3. Biology (Biyoloji)
 4. Chemistry (Kimya)
 5. Physics (Fizik) (Fizik B, Fizik C: Elektrik ve Manyetizma, Fizik C: Mekanik gibi alt dersler olabilir)

İngilizce ve Dil Sanatları:

 1. English Literature and Composition (İngiliz Edebiyatı ve Kompozisyon)
 2. English Language and Composition (İngilizce Dil ve Kompozisyon)
 3. Comparative Government and Politics (Karşılaştırmalı Hükümet ve Politika)

Sosyal Bilimler:

 1. Psychology (Psikoloji)
 2. Economics (Ekonomi) (Microeconomics ve Macroeconomics gibi alt dersler olabilir)
 3. Government and Politics (Hükümet ve Politika)
 4. History (Tarih) (World History, U.S. History, European History gibi alt dersler olabilir)

Sanat ve Müzik:

 1. Art History (Sanat Tarihi)
 2. Music Theory (Müzik Teorisi)
 3. Studio Art (Stüdyo Sanat) (Çeşitli disiplinlerde alt dersler olabilir)

Yabancı Diller:

 1. French Language and Culture (Fransızca Dil ve Kültür)
 2. Spanish Language and Culture (İspanyolca Dil ve Kültür)
 3. Chinese Language and Culture (Çince Dil ve Kültür)
 4. German Language and Culture (Almanca Dil ve Kültür)
 5. Italian Language and Culture (İtalyanca Dil ve Kültür)
 6. Japanese Language and Culture (Japonca Dil ve Kültür)

Advanced Placement Programının Avantajları

Advance Placement programı, özellikle yurtdışındaki üniversite başvurularını hedefleyen öğrencilere önemli avantajlar sunmaktadır. Bu programı başarıyla tamamlayan ve yüksek puanlar alan öğrenciler, lisans eğitimine hazır olduklarını kanıtlayarak standart başvuru yapan diğer adayların önüne geçme şansı elde ederler. Aynı zamanda, belirli dersleri üniversiteye başlamadan önce tamamlayan öğrenciler, çift ana dal çalışmalarına daha fazla zaman ayırabilirler. Bazı öğrenciler, üniversitelerin giriş dersleri olarak belirttiği dersleri önceden tamamlayarak ana dal derslerine daha erken başlama fırsatına sahip olabilirler. Kısacası, AP sınavları başarıyla tamamlandığında, öğrencilere üniversite seviyesindeki derslerde kredi veya muafiyet imkanı tanınır. Bu, öğrencilere üniversite eğitimini daha kısa sürede tamamlama ve maliyetleri azaltma fırsatı sağlar. AP sınavında başarılı olan öğrencilerin, Avrupa ve ABD'deki üniversitelerden burs alma olasılıkları da artmaktadır. Bu nedenlerle, AP sınavının birçok avantajı vardır.

Mehmet Emin Ünlü
Kıdemli Akademik Danışmanlık
Finans bölümünden dereceyle mezun olmuştur. Çeşitli yurtiçi ve yurtdışı firmalardaki deneyimine ek olarak 4 yıldır eğitim danışmanlık ve yönetimi alanında görev yapmaktadır. Ağırlıklı olarak yurt dışında yüksek lisans, lisans ve lise eğitimi ile ilgili danışmanlık sağlamakta, kendi yurt dışı ve çalışma deneyimleri ile öğrencilere destek olmaktadır. Geniş vizyon ve birikimiyle firmamızda kıdemli akademik danışmanlık görevini sürdürmektedir.
Tavsiye Yazılar
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste