İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
02 Nisan 2023
13 Dakika
Fulbright Bursu Nedir?

Fulbright Bursu, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından finanse edilen prestijli bir uluslararası burs programıdır. Program, 1946 yılında Senatör J. William Fulbright tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki insanlar arasında karşılıklı anlayışı geliştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Amerika’nın en köklü burs programlarından biri olan Fulbright bursu eğitimine yurt içinde veya Amerika’da devam etmek isteyen adayların en çok ilgisini çeken burslardan biridir. Sağladığı iş ve staj imkanlarının yanı sıra öğrencilere doktora, doktora araştırma ve yüksek lisans bursu vermektedir. Ek olarak, meslek yüksek okulu öğrencileri için de burs sağlamaktadır. Bu yüzden, Fulbright Bursu, Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli burs programı olarak bilinir. Bu burs sayesinde öğrenciler ve sanatçılar dünyanın her yerindeki eşsiz kaynaklardan faydalanabilmektedir. Buna ek olarak, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrenci, öğretmen ve akademisyenler de Amerika’da eğitim alabilmektedirler. 

Fulbright Bursu, yabancı bir ülkede lisansüstü eğitim, araştırma ve öğretimi desteklemek için fon sağlayan prestijli bir akademik burstur. Türkiye, Fulbright Programına katılan ülkelerden biridir ve ABD vatandaşlarının Türkiye'de okumak veya araştırma yapmak için Fulbright Burslarına başvurma fırsatları vardır. Türkiye’deki Fulbright Programı, lisansüstü eğitim ve araştırma hibeleri, öğretim asistanlığı ve İngilizce öğretim asistanlığı dahil olmak üzere çeşitli hibe türleri sunmaktadır. Program, lisans eğitimini tamamlamış ve önerdikleri proje veya program için gerekli niteliklere sahip ABD vatandaşlarına açıktır. Program, öğrencilere, akademisyenlere ve profesyonellere diğer ülkelerde eğitim görmeleri, araştırma yapmaları veya ders vermeleri için ve yabancı öğrenciler, akademisyenler ve profesyonellerin Amerika Birleşik Devletleri'nde aynı şeyi yapmaları için fon sağlar. Program dünya çapında 160'tan fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve bilim, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve sanat dahil olmak üzere çok çeşitli disiplinlere fon sağlamaktadır.

Fulbright Bursu oldukça rekabetçi bir burstur ve başvuru süreci güçlü bir akademik geçmiş, dil yeterliliği ve iyi hazırlanmış bir araştırma veya çalışma deneyimi gerektirir. Başarılı başvuru sahipleri, akademik arayışlarına ve kültürel değişim deneyimlerine odaklanmalarına izin vererek, seyahatlerini, geçim masraflarını ve öğrenim ücretlerini karşılamak için fon alırlar. 

Kısacası, Fulbright Bursu, ülkelerin giderek birbirine daha da bağımlı hale geldiği bir dünyada kişilere, kendilerini uluslararası alanda geliştirme fırsatını sunan prestijli bir burs programıdır. Türkiye'ye Fulbright Bursu başvurusu yapmakla ilgileniyorsanız, işe programı ve gerekliliklerini araştırarak başlamalısınız. Daha fazla bilgi için Fulbright Programının web sitesini ziyaret edebilir veya Türkiye'deki Fulbright Komisyonu ile iletişime geçebilirsiniz. Fulbright Programına başvuru süreci genellikle akademik yılın başlangıcından yaklaşık bir yıl önce başlar, bu nedenle önceden plan yaptığınızdan emin olun ve başvuru materyallerinizi hazırlamak için kendinize bolca zaman ayırın. Bu yazımızda size kendiniz hazırlamanız için gerekli bilgileri vereceğiz. 

Fulbright Bursu Ön Şartları Nelerdir?

Dünyanın en seçkin burs programlarından bir olan Fulbright bursunun başvuru sahiplerinin burs almaya hak kazanabilmeleri için yerine getirmeleri gereken birkaç önkoşulu vardır. Bu ön koşullar, başvuranın başvurduğu ülke veya programa göre değişebilir, ancak genel koşullardan bazıları şunlardır: 

 • Adaylar, burs için başvurdukları ülkenin vatandaşı veya vatandaşı olmalıdır. Örneğin, bir başvuru sahibi Fulbright A.B.D. Öğrenci Programı'na başvuruyorsa A.B.D. vatandaşı olmalıdır. Bu nedenle yurt dışında okumak isteyip burs almak isteyen Türk adaylarının Türk vatandaşı olup, Türkiye’de yaşaması gerekmektedir.
 • Adayların güçlü bir akademik geçmişe sahip olması ve program tarafından belirlenen minimum not ortalaması gereksinimlerini karşılaması gerekir. Not ortalaması şartı şu şekildedir: 
 • Burs mezun öğrencilerin mezuniyet ortalaması 4.00'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.00 ya da 100'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76.66 olmasını istiyor. Buna ek olarak, devam eden öğrenciler için ise Güz dönemi sonrasında yine aynı şekilde genel not ortalaması 4.00'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.00 veya 100'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76.66 olunması ön koşullardan biridir. 
 • Adaylar, programlarına başlamadan önce İngilizce dil yeterliliği istenir. Bu yeterliliği kanıtlamak için Türk adaylar PTE Akademik, ODTÜ İYS ve BÜYES sınavlarından geçerli bir sınav sonucu kullanabilir. Ancak Fulbright Yüksek Lisans Bursuna başvuru için yeterlidir. Programa aday gösterilmeniz halinde ise ABD’deki yüksek öğrenim kurumlarına başvuruda kullanmak üzere TOEFL ya da IELTS sınavlarından birine girmeniz beklenmektedir.
 •  Programa ve ülkeye bağlı olarak, başvuru sahiplerinin kendi alanlarında belirli bir düzeyde deneyim veya belirli bir akademik geçmiş gibi belirli niteliklere veya ön koşullara sahip olmaları gereken ön koşullardan biridir.
 •  Program ayrıca güçlü liderlik becerilerine, kültürel duyarlılığa ve kültürler arası anlayışı teşvik etme taahhüdüne sahip adayları arar.
 • Başvuru sahipleri, program tarafından belirlenen sağlık gerekliliklerini karşılamalı ve programa katılabilmek için tıbbi izne sahip olmalıdır.
 • Amerika’da yüksek lisans ve Amerika’da doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin eğitim ve yaşam masraflarını karşılayan Fulbright bursu başvuruları için öğrencilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekir. 
 • Amerikan vatandaşlığı olanlar, Green Card başvurusu yapan ya da sahip olanlar burs için başvuruda bulunamaz.
 • Başvurular için bir üst yaş sınırı yoktur. 
 • Yukarıdaki ön koşulları karşılamanın Fulbright Bursu için seçimi garanti etmediğini belirtmemiz gerekir çünkü program oldukça rekabetçidir ve seçim, akademik liyakat, kişisel nitelikler ve araştırma veya çalışma önerisinin gücünün bir kombinasyonuna dayanır.

Fulbright Yüksek Lisans Bursu Ön Şartları

Yüksek lisansı yurtdışında yapmak isteyen adayların da başvurduğu Fulbright’ın birkaç tane ön şartı vardır. Bunlar şöyledir: 

 • Adaylar, yüksek lisans programlarında takip etmeyi planladıkları çalışma alanında lisans derecesine veya eşdeğer bir niteliğe sahip olmalıdır.
 • Mezuniyet ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.00 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76.66 olanlar
 •  Öğrenciler: Güz 2020 dönemi sonrasında genel not ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.00 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76.66 olanlar (akademik başarının mezun olana kadar sürdürülmesi gerekmektedir.)
 • İngilizce düzeyini belgelemek. Bunun için gerekli minimum skorlar TOEFL iBT ve TOEFL İBT Special Home Edition için 75, IELTS Akademik için 6, Pearson Test of English Akademik için 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı için 75 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı için C’dir.
 • Başvuru esnasında adayın en az 1 yıl tam zamanlı iş tecrübesi olması ve seçildiği takdirde de ABD’de programa başlayıncaya dek çalışmaya devam etmesi gerekmektedir. Mesela İşletme alanında ve İşletme’nin Muhasebe, Finans Pazarlama, Lojistik, Uluslararası Ticaret ve Mühendislik Yönetimi gibi alt alanlarında burs almak için başvuran adaylardan başvuru tarihinde en az 1 yıl tam zamanlı, fiilî iş tecrübesi sahibi olma şartı istenmektedir.
 • Başvuru sahipleri, başvuru sırasında yüksek lisans programları için bir ABD kurumundan kabul almış olmalıdır.
 • Programa ve kuruma bağlı olarak, başvuru sahiplerinin kendi alanlarında önkoşul dersleri veya iş deneyimi gibi özel önkoşulları karşılamaları gerekebilir.

Fulbright Doktora Bursu Ön Şartları

Fulbright Doktora Bursu, doktora programı süresince eğitim, ücretler, seyahat ve yaşam masrafları için fon sağlar. Burs ayrıca kültürel etkinlikler, konferanslar ve liderlik geliştirme fırsatları gibi zenginleştirme faaliyetlerini de içerir. Fulbright Doktora Bursu için başvuru süreci oldukça rekabetçidir ve güçlü bir akademik geçmiş, kişisel beyan ve araştırma teklifi gerektirir. Fulbright Doktora Bursuna hak kazanabilmek için başvuru sahiplerinin Fulbright programı için genel ön koşulların yanı sıra başvurdukları program veya ülke tarafından belirlenen özel gereksinimleri karşılaması gerekir. Bu ön koşullara ek olarak, Fulbright Doktora Bursunun ön gereksinimlerden bazıları şunlardır:

 • Adayların doktora programlarında takip etmeyi planladıkları çalışma alanında yüksek lisans derecesi veya eşdeğer bir yeterliliğe sahip olmaları gerekir.
 • Başvuru sahipleri, başvuru sırasında doktora programları için bir ABD kurumu tarafından kabul almış olmalıdır.
 • Adaylar, TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan alınan test puanlarını sunarak İngilizce dil yeterliliğini göstermelidir.
 • Adaylar, amaçladıkları araştırma projesini ve önemini özetleyen iyi hazırlanmış bir araştırma teklifi sunmalıdır.
 • Program, güçlü liderlik becerilerine, kültürel duyarlılığa ve kültürler arası anlayışı teşvik etme taahhüdüne sahip adayları arar.
 • Başvuru sahipleri, program tarafından belirlenen sağlık gerekliliklerini karşılamalı ve programa katılabilmek için tıbbi izne sahip olmalıdır.

Fulbright Bursuna Başvuru Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

 Öncellikle, Fulbright yüksek lisans ya da doktora bursları için resmi web sitesinde belirtilen tarihe bakıp o tarihe kadar başvurunuzu yapmalı ve gerekenleri sağlamalısınız. Fulbright web sitesinden başvuru paketi almalısınız. Bu başvuru paketinde kontrol listesi, ek bilgi formu, online başvuru formu, onaylı mezuniyet belgeleri, varsa öğrenci belgeleri, transkriptler, İngilizce özgeçmiş, kimlik fotokopisi, fotoğraf ve 3 adet referans mektubundan oluşmaktadır. Son başvuru tarihi 22 Mart 2023’tür. Eğer başvuru yapmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız ve bu başvurucu sürecinde yalnız olmak istemiyorsanız danışmanlığımızı arayarak bizden yardım alabilirsiniz.

Fulbright Bursu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hem yüksek lisans bursu ve hem doktora bursları arasında en çok istenilen burslardan biri olan Fulbright Burs programı hakkında sıkça sorulan sorular var. Bu yazımızda sizleri bilgilendirmek için bu sıkça sorulan soruları sizler için cevaplandırdık.

Fulbright Bursu Geri Ödemeli Mi?

Sıkça sorulan sorulardan biri Fulbright Bursunun geri ödemeli olup olmadığıdır. Fulbright Bursu geri ödemesiz bir burs programıdır. Eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayan bu burs ücretine karşılık, geri ödeme yapmanız veya zorunlu bir hizmette bulunmanız gerekmez. Sadece ABD J-1 Vizesi  kuralından dolayı Amerika’da eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri dönme ve iki yıl kalma zorunluluğu vardır.

Fulbright Bursu Kazananlar Hangi Tür Vize Alırlar?

Fulbright Bursunu kazanan adaylara ABD J-1 Vizesi verilir.

Fulbright Bursu Mülakatında Neler Sorulur?

Fulbright Bursu mülakatlarında neler sorulduğu da adaylar tarafından sıkça sorulan sorulardan biridir. Ön elemeyi geçtikten sonra Fulbright Burs programı sizleri bir mülakata çağırır. Fulbright Bursunun mülakatları genel olarak sizleri tanımaya odaklıdır. Bursu kazandığınızda Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl bir hayat süreceğiniz ve ülkenize döndüğünüzde neler yapacağınız gibi sorular sorarlar.  Bu sorulara kendinize en uygun yanıtları verirseniz mülakat sırasında başarılı olma ihtimaliniz oldukça artacaktır. Sorular İngilizce olacağı için düzgün bir İngilizce kullanmak, soruları anlamak başaralı olmak da ihtimalinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Sizler için bazı Fulbright Bursu mülakat sorularını aşağıda örnekledik:

 • Güçlü yanlarınız ve zayıf yönleriniz nelerdir?
 • Neden size burs vermeliyiz?
 • Türkiye’yi nasıl temsil edeceksiniz?
 • Sosyal aktiviteleriniz neler?
 • Gelecekteki planınız nedir?
 • Diğer ülkelerde arkadaşlarınız var mı?
 • Neden Fulbright bursuna başvurdunuz?
 • Neden ABD’de okumak istiyorsunuz?

Fulbright Bursu Almak için Yaş Sınırı Var mı?

Adayların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de bursu alabilmek için bir yaş sınırı olup olmadığıdır. Fulbright Bursunu almak için bir üst yaş sınırı yoktur. 18 yaşından gün almış her aday bursa başvurabilir.

Fulbright Bursu ile Kanada’da Eğitim İmkanı Var mı?

Kanada’da yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen adayların sıklıkla sordukları sorulardan biri Fulbright bursunun Kanada’'yı kapsayıp kapsamadığıdır. Kanada’da eğitim görmek isteyen adaylar Fulbright burslarından yararlanarak Kanada'daki eğitim kurumlarında tam burslu bir şekilde eğitim alma imkanına sahip olabilirler. Özetle, Fulbright bursunun Kanada’da da geçerliliği ve kapsayıcılığı vardır. 

Aylin Ceyla Çengelli
Akademik Danışmanlık
İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından eğitim alanında kendini geliştirmek için başta eğitim koçluğu olmak üzere çeşitli seminerlere katılmıştır. Yurtdışı eğitim alanında 5 yıllık tecrübesi bulunmaktadır. Bu tecrübesini hem lise öğrencileri hem de lisans öğrencilerinin yurtdışı eğitim planlanmasını onlarla yaparak danışanları ile paylaşmaktadır. Ek olarak, küçük yaş grubu öğrenciler için de uzun ya da kısa süreli yurtdışı eğitim planlarının yönlendirmesini yapmaktadır. Firmamızda akademik danışmanlık görevini sürdürmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste