İletişim Etkinlikler

SAT Sınavı Nedir? SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • SAT Sınavı Nedir? SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?
...
SAT Sınavı Nedir? SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?
SAT Sınavı Nedir? SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?
SAT Sınavı Nedir? SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

SAT sınavı (Scholastic Aptitude Test) yani skolastik yetenek testi Amerika üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerinin ve Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girdiği ve aldıkları sonuçları bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavdır. Bu yazımınzda bu sınavın detaylarını ve SAT sınavına nasıl hazırlanılması gerektiği ile ilgili bilgi verilmiştir.

SAT Sınavı Nedir? SAT Sınavına Kimler Girebilir?

Yurt dışında okumak isteyenler için sınavlar nelerdir? sorusunun çeşitli yanıtları vardır.  Amerika üniversiteleri, Kanada üniversiteleri gibi seçenekler içinse girilmesi gereken sınav SAT sınavdır. Bu sınav The College Board tarafından düzenlenir.  SAT sınavı, Amerika üniversitelerinde eğitim almak isteyenler için yılda 7 defa, Amerika dışındaki ülkelerde eğitim almak isteyenler için ise yılda 6 defa düzenlenir. Burada ayırtedici nokta şudur ki Amerikalı öğrencilerin Amerika dışında eğitim almak için de Amerika’da eğitim almak için de bu sınava girmelidirler. Dünyanın birçok yerinde geçerliliği olan bu sınavla Amerikalı öğrenciler aldıkları puanlar ile değerlendirilmektedir. 

Ancak Amerikalı olmayan öğrenciler için Amerika’da veya Kanada’da eğitim kapısı kapalı değildir. Dünyanın birçok yerinden öğrenciler SAT sınavına girerek Amerika’da eğitim alma şansı yakalayabilirler. 

Amerika başta olmak üzere bazı Kanada ve Avrupa üniversitelerinde de uluslararası geçerliliği olan SAT sınavı, dünya çapındaki seçkin üniversitelerde eğitim hayatını sürdürmek isteyen öğrenciler için iyi bir basamaktır. SAT sınavından alınan iyi bir sonuç herhangi bir eğitim kurumu tarafından öğrenci profilinde bir artı olarak görülmektedir.

SAT Sınavı Bölümleri Nelerdir?

SAT sınavı Türkiye’de eğitim alan bir öğrencinin yapabileceği ya da alışkın olduğu sınav şeklinden farklıdır. Ancak tamamen farklı denilemez. SAT’de de farklı bölümlerden oluşan bir sınav bütünlüğü vardır. Bu testler ise şöyledir. 

SAT formatı 154 çoktan seçmeli soru ve 1 isteğe bağlı kompozisyon içerir.

SAT 1 (Reasoning Test)

SAT Reasoning Test veya SAT 1, eleştirel okuma, matematik ve yazma becerilerini ölçen 4 saatlik bir testtir. Eğitim ve teneffüs süresi dahil bu test yaklaşık 4 buçuk saat sürecektir. Testin bölümleri herhangi bir sırada görünebilir, sınava giren öğrenciler aynı sınıfta yan yana olsa dahi test sırası birbirinden tamamen farklıdır.

  • SAT 1 Reasoning Test kısmı tüm okullar ve bölümler için zorunludur. 
  • Çoktan seçmelidir
  • Öğrencinin ağırlıklı olarak sözel yeteneğini ölçer. 

Matematik – Geometri, Critical Reading (İngilizce sözel /eleştirel okuma), Writing (Kompozisyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur.

ABD üniversitelerine başvurularda SAT 1 sınavının 3 bölümünün de sonucu dikkate alınırken, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere başvurularında sadece Mathematics ve Critical Reading testlerinin sonuçları dikkate alınır. Writing bölümünün sonucu değerlendirmeye alınmaz.

İstatistik, Matematik, Biyokimya, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Mimarlık, Tıp Fakülteleri, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri ve İşletme gibi bölümler için SAT 1 önemli rol oynamaktadır.

SAT 2 (Subject Test)

SAT 2 Subject Test SAT 1 genel testinden farklıdır. SAT 2, diller, matematik ve bilimler gibi belirli akademik konuları test eder. Birçok okul SAT 2 konu sınavına ihtiyaç duymazken, aldıkları puanlar akademik süreçte öğrencilere çok yardımcı olabilir.

Öğrenciler çeşitli konulardan seçim yapabilir ve başarılı oldukları konulara göre testler seçebilirler. Test yaklaşık 1 saat sürer ve 200 ile 800 arasında puanlanır.

  • 1 saatlik bir testtir. 
  • Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. 
  • SAT 2 testinin başlıca konuları İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca, Çince’dir. 

Genellikle sözel, yabancı dil ve eşit ağırlık çıkışlı öğrencilerin seçecekleri bölümleri kapsar. Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Aşçılık, Basın ve Yayın, Coğrafya, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo Sinema ve Televizyon, Reklamcılık, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim alanlarında eğitim görmek isterseniz SAT 2 testine de girmeniz gerekebilir.

ABD’deki birçok üniversite SAT testlerinin en az birini isterken daha prestijli üniversiteler her ikisini birden isteyebilir. Türkiye’deki üniversiteler ise yabancı uyruklu öğrencileri kabul ederken SAT 2 sonucunu dikkate almazlar.

SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Öncelikle SAT sınavında başarılı olabilmek için iyi bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Bu nedenle mevcut İngilizce seviyeniz eğer yeterli değilse ya da sınav başarınızı daha da arttırmak istiyorsanız, İngilizcenizi geliştirmek adına çalışmalar yapabilirsiniz. Öncelikle dil yeterliliğinizden emin olmak için İngilizce seviyenizi tespit edebileceğiniz bir deneme sınavına katılabilirsiniz. SAT sınavına hazırlanmak için ise pek çok alternatif mevcuttur. Online eğitimler, akademik alanda yardımcı ders kitapları, deneme sınavları ya da özel kurslar yardımı ile SAT sınavlarına hazırlanabilirsiniz.

SAT İngilizce bir sınav olmakla birlikte dünyanın en prestijli sınavlarından da biridir. Sınav sonucu oldukça belirleyicidir ve seçici sorular barındırır. Bu sebeple İngilizce okuma anlama yeteneğinin çok iyi olmasının yanı sıra üniversitede istenilen bölüme göre matematik, İngiliz dili, biyoloji ve kimya gibi konularda da çalışmak gerekmektedir. 

SAT Sınavı Ücreti Ne Kadar 2022?

Uzun zamandır üniversite için gerekli olan SAT sınavına girebilmek için belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Ücretler kullanılan hizmete göre değişiklik gösterebilir. Bu ücret 49$ ile 200$ arasında değişebilir.

SAT ve SAT konu testlerinin 2021-2022 yılı maliyetlerinin ayrıntılı bir görünümü aşağıdaki gibidir.

SAT Sınavı:  $49.50

Essayli SAT Sınavı:  $64.50

SAT Konu Testi Kaydı:  $26

Her SAT Konu Testi İçin: 22 $

Dinleme ile Dil Testi: $26

Sınav Değişiklik Ücreti:  30$

Geç Kayıt Ücreti: $30

SAT Sınavı Tarihleri 2022

Türkiye’densınava girmek isteyen öğrenciler için 2021-2022 SATsınav tarihleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

SAT Tarihi

Son Başvuru Tarihi

Son Kayıt Tarihi

Son Değişiklik Tarihi

28 Ağustos, 2021

30 Haziran 2021

17 Ağustos, 2021

17 Ağustos, 2021

2 Ekim, 2021

3 Eylül, 2021

21 Eylül, 2021

21 Eylül, 2021

4 Aralık, 2021

4 Kasım, 2021

23 Kasım, 2021

23 Kasım, 2021

12 Mart, 2022

11 Şubat, 2022

1 Mart, 2022

1 Mart, 2022

7 Mayıs, 2022

8 Nisan, 2022

26 Nisan, 2022

26 Nisan, 2022

SAT Sınavının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Bu sınavın en öne çıkan ve bilinmesi gereken özelliği ise sınavlarda herhangi bir katılım sınırlaması olmamasıdır. SAT sınavlarından alınan sonuçlar ise 2 yıl geçerlidir.

SAT sınavı sonuçları, ABD üniversitelerine başvuru süresince genel olarak 5 yıl geçerlidir. Türkiye’deki üniversitelere başvuran yabancı uyruklu öğrenciler için ise girilen sınavın geçerliliği 2 yıldır.

SAT Sınavı Türkiye'de Yapılıyor Mu?

SAT sınavı, ABD ve Avrupa ülkelerinde eğitim görmek için başarılı olmanız gereken akademik bir sınavdır. Türkiye'deki üniversitelerde okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin de SAT sınavına girmeleri gerekmektedir. SAT sınavı, Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda 7 kez, Türkiye'de ise yılda 6 kez 2'şer aylık periyotlarla uygulanmaktadır. 2 aşamalı olarak uygulanan sınavın ilk aşaması SAT 1 (Reasoning Test) ve ikinci aşaması SAT 2 (Subject Test) dir. Sınavın temel amacı; öğrencilerin eğitim hayatları boyunca edindikleri bilgi ve becerilerin düzeyini ölçmek ve akademik başarı için önemli olan analitik yeteneklerinin yeterliliğini sağlamaktır.

SAT Sınavı Zor Mu? SAT Sınav Sorusu Örnekleri

SAT sınavı yapısı itibarıyla ciddiye alınması gereken ve profesyonel bir çalışma isteyen zor bir sınavdır. Sınavın kolay bir sınav olmadığını ve sınav sırasında aynı zamanda öğrencilerin yeterli İngilizce dil seviyesine sahip olmaları gerektiğini bilmek gerekir. Diğer sınavlarla kıyaslandığında SAT sınavı zor mu sorusunun yanıtı ise sınavın zor olduğu yönündedir.

SAT sınav sorularının zorluk derecelerini anlamak için 2020 Ekim ayındaki sınav sorularına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

2020 Ekim SAT çıkmış sorular

Didem Atıcıer
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste