İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
22 Mart 2023
17 Dakika
Almanya’da En Çok Kazandıran Meslekler

Almanya, her alanda çalışmak için en uygun ülkelerden biri olduğunu dünyaya kanıtlamıştır. Avrupa'nın kalbinde yer alan Almanya, dünyanın en yüksek yaşam standartlarından birine, çeşitlendirilmiş bir ekonomiye, dünyanın en iyi üniversitelerine, yüksek meblağlı maaşlara sahip mesleklere ve birçok önde gelen küresel kuruluşa ev sahipliği yapıyor- bu nedenle çok sayıda kazançlı ve ilerici kariyer fırsatı sunuyor. Her sektörde dünya çapında öne çıkması, “Made in Germany” ibreleriyle ürünlerini yaygın bir şekilde sunması Almanya’nın çoğu sektörde ne kadar prestijli olduğunu gösteriyor. Bunları göz önünde bulundurarak birçok insan Almanya’da çalışmak için talep gösteriyor. Çalışmayanlar da iş fırsatları ve maaşları konusunda meraklanıyor. Özellikle son zamanlarda Türkiye’den Almanya’ya çok sayıda beyin göçü gerçekleşiyor ve kalanlar da aynı şekilde çalışmak için göç etmek istiyor. Eğer siz de Almanya’ya çalışmak için göç etmek istiyorsanız iyi bir haberimiz var. Almanya, son ankete göre çok sayıda iş fırsatına sahip olmasının yanı sıra beceri eksikliği ile karşı karşıya. Bir rapor, Almanya'nın 2030 yılına kadar en az 3,2 milyon nitelikli profesyonel eksiğinin beklendiği sonucuna vardı. Başka bir deyişle, son zamanlarda Almanya’nın donanımlı, becerili çalışanlara ihtiyacı var. Almanya’da işsizlik oranları çok düşük ve çalışanlarına rahat ve güvenli bir iş hayatı sunuyor. Bu da hayalinizdeki yüksek maaşlı işi Almanya'da oldukça kolay bir şekilde elde edebileceğiniz anlamına geliyor. Peki, işsizlik oranının oldukça düşük olduğu ve iş gücüne ihtiyaç duyan bu ülkede en çok kazandıran meslekler hangisi? Almanya'da en yüksek maaşlı meslekler sağlık, mühendislik ve finans sektörlerine aittir. En çok kazandıran işler, alanınızla ilgili bir derece ve mesleki sertifika gerektirir çünkü niteliksiz işler iyi bir maaş getirmez. Araştırmalara göre, Almanya'nın ortalama en yüksek ücretli iş oranının yılda en az 55.475 € olduğu söyleniliyor. Eğer Almanya’daki işler ve maaşları hakkında daha detaylı bir bilgi almak istiyorsanız bu yazı tüm merakınızı giderebilecek nitelikte. Aşağıda Almanya’da en çok kazandıran meslekleri sıralayacağız. 

 1. Doktorluk:

Almanya’da en çok kazandıran sektörlerden birinin sağlık sektörü olduğunu belirtmiştik. Sağlık sektörünün en önemli aktörlerinden olan doktorlar, birçok ülkede olduğu gibi Almanya’da da en çok kazanan meslek gruplarındandır. İşlerinin zorlu ve stresli doğası nedeniyle, doktorlar en yüksek maaşlı kariyer listesinin başında yer alıyor. Doktorluk tıp alanında yüksek bilgi gerektiren bir meslektir ve doktorlar birçok riskli durumlarla karşılaşırlar, bu etkenler Almanya’da doktorların yüksek maaş almasında büyük rol oynuyor. Araştırmalara göre, Almanya’da doktorların aldığı maaşın yıllık ortalaması 152.422 € civarında. Tabii ki Almanya’da bu maaşa sahip olabilmek ve doktor olarak çalışabilmek için tıp mezunu olmak gereklidir. 

Almanya'da, özellikle sağlık ve tıp okuyorsanız, öğrencilerin iş bulması oldukça kolaydır. Çünkü bu ülkede, sağlık sektörünün dünyanın en gelişmiş sektörü olması bir yana, özellikle kırsal kesimde doktorluğa talep çok fazladır. 

Almanya’daki üniversitelerden tıp mezunu olmak, Almanya’da doktorluk yapabilme konusunda daha kolay bir yol sağlayabilir. Eğitiminizi Almanya'nın başkenti Berlin, Münih, Hamburg, Köln, Frankfurt gibi Alman şehirlerinde ve dünyanın önde gelen eğitim kurumlarında alırsanız, mezun olduktan sonra Almanya'da çalışma şansınız çok daha yüksektir. Ülkede en iyi sağlık ve tıp eğitimi veren üniversiteler Heidelberg Üniversitesi, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi ve Münih Teknik Üniversitesi'dir. Almanya'da doktor olarak çalışmak istiyorsanız eğitiminizi Almanya’da almayı da göz önünde bulundurabilirsiniz.

 1. Diş Hekimliği:

Sağlık sektöründe en çok kazanan bir diğer mesleki grup diş hekimliği. Verilere göre, Almanya’da bir diş hekimi yıllık ortalama 120.185 € kazanıyor yani eşdeğeri saatte 58 €'dur. Ayrıca ortalama 4.194 € promosyon alıyorlar. Bunlar doğrudan Almanya'daki işverenlerden ve anonim çalışanlardan toplanan maaş anketi verilerine dayanan maaş tahminleridir. Giriş seviyesindeki bir diş hekimi (1-3 yıllık deneyim) ortalama 82.163 € maaş almaktadır. Öte yandan, kıdemli bir diş hekimi (8+ yıllık deneyim) ortalama 150.755 € maaş almaktadır.

Almanya’da diş hekimlerine bu denli değer verilmesi ve yüksek miktarda ücret ödenmesi, birçok insanın ilgisini çekiyor. Türkiye dahil Avrupa Birliği'nin (AB) birçok farklı ülkesinden diş hekimleri, özellikle son yıllarda Almanya'da mesleklerini icra etmek istemekte ve bu ülkeye yerleşmişlerdir. Gerekli eşdeğer şartları yerine getirdikten sonra Almanya'da diş hekimi olarak mesleğinizi icra edebilirsiniz. Bu gerekliliklerden biri de Almanca dil bilgisidir. En az B2 düzeyinde dil yeterliliği gereklidir ve TELC B2 sertifikası ile kanıtlanmalıdır. Bir başka önemli koşul da Approbation (Ülkelere göre diş hekimliği diplomasının denkliğinin alınması) ve Çalışma İzni (BE) sahibi olmak. Bu koşulları sağladıktan sonra Almanya’da diş hekimi kariyerinizde sizi engelleyecek hiçbir şey olmayacaktır.

 1. Avukatlık:

Almanya’da rövanşta olan bir diğer meslek grubu ise hukukçulardır. Hukukçular Almanya’da en çok para kazananlar arasında. Hukuk deyince akla gelen ilk grup olarak avukatlar, bu ülkede refah içinde yaşamakla birlikte, iyi bir gelir elde ediyorlar. Verilere göre son zamanlarda avukatlar yıllık ortalama 111.531 € kazanıyor, bu da saatte 54 €’ya ve aylık 9.294 €’ya eşdeğer. Tabii ki maaşlar deneyimlere göre değişiklik göstermekte. Mesela işe yeni başlayan ve 1-3 yıl arası tecrübeye sahip kişiler genellikle yıllık 76.869 € civarında para kazanıyor, ama yeni olmalarına rağmen yine de birçok meslek grubuna göre fazla kazanıyorlar. Deneyimli ve sekiz yıla aşkın tecrübeye sahip avukatlar ise yıllık 139.206 €’a varan gelirler elde edebiliyorlar. 

Ülkemizde de hukuk mezunu olup Almanya’da avukatların yaşam standartlarını cazip bulan ve kariyerlerini Almanya’da devam ettirmek isteyen birçok birey var. Almanya’da avukat olmak ve bu standartlara sahip olmak zor değil. Hatta Türkiye’nin aksine Almanya vatandaşlık şartı koşmuyor. Sadece koşulların sağlanmasına, sertifikanın uyumlu olması gibi prosedürlere bakıyorlar. Aynı zamanda 2 yıl süreli staja tabi tutabiliyorlar, böylelikle tecrübe kazanmanızı sağlıyorlar. 

 1. Mühendislik:

Geçmişten bugüne Almanya endüstrisi bilim ve teknolojiye odaklanmıştır. Almanya, Avrupa Birliği'ndeki tüm çalışanlar arasında en yüksek istihdam edilen mühendis sayısına ve ikinci en yüksek mühendislik çalışanı payına sahip ülkedir. Almanya, mühendislik konusunda gelişmişliği, makine ve tesislerinin, elektroteknik ürünlerinin ve arabalarının kalitesiyle ünlüdür. Almanya'da en yüksek ücretli meslekler arasında olan mühendislik bölümleri, geçmişten günümüze en popüler iş alanlarına sahiptir. Amerika, Çin ve Japonya'dan sonra dünyada otomobil ve makine sanayinin en gelişmiş olduğu Almanya, her yıl çeşitli milletlerden 150'den fazla yabancı öğrenciye teknoloji alanında kapılarını açıyor. Mühendislik sektörünün ülkede çok geniş ve gelişmiş olması, otomobil konusunda sanayi devi olması ve makine üretiminde gelişmişliğiyle ön plana çıkıyor. Mühendisliğin çok ilerlediği bu ülkede elbette her gün daha fazla mühendise ihtiyaç duyuluyor. 

Almanya'daki mühendis maaşları otomotiv, elektrik, bilgisayar ve makine mühendisliği alanlarında en yüksekler arasındadır. Elbette BMW, Mercedes, Audi, Volkswagen, Siemens gibi ünlü markaların ülkedeki varlığı, öğrencilerine sundukları staj ve yeni mezunlara sundukları iş imkanları bu konuda büyük rol oynuyor. Almanya'da endüstri mühendisleri için istihdam olanakları oldukça gelişmiştir ve bilgisayar mühendisliği maaşları en yüksek ücretli mesleklerden biridir. Almanya’da bir mühendisin yıllık maaşı ortalama 75.547 €’dur. Buna ek olarak yıllık 2.523 € civarında promosyon alabiliyorlar.

Almanya’da mühendis olarak çalışmanın en kolay yolu elbette mühendislik lisansını Almanya’da almak olacaktır. Almanya’da mühendislik okuyarak hem mühendisliğin merkezinde eğitim almış olursunuz, hem de büyük firmalarda staj yapma fırsatlarına sahip olursunuz. Bu ülkede mühendis olarak çalışmak için lisansı Almanya’dan alma şartı yoktur. Türk üniversitelerinden mezun olan mühendisler de Almanya’da çalışma olanağına sahiptir. 

 1. Yazılım:

Bilgisayar bilişimi ve Teknolojileri, Almanya'daki uluslararası öğrenciler arasında tercih edilen en popüler alanlardan biridir ve yeni mezunlar için birçok iş fırsatı vardır. Eğitiminizin sonunda yapay zeka, bilgisayar ağları, bilgi güvenliği, ağ teknolojileri, veri tabanları, grafik ve multimedya gibi birçok alanda elde edebileceğiniz, ülkede sunulan kariyer fırsatlarından yararlanacaksınız. Almanya'nın bilişim sektöründe çalışmayı uman herkesin iş bulma şansı yüksektir. Nitelikli Bilişim Teknolojileri çalışanları yani yazılımcılar Almanya'da yüksek talep görüyor: şirketler özellikle veri bilimi ve siber güvenlik alanlarında yazılım geliştiriciler, uygulama danışmanları ve yetenekli profesyoneller arıyor. 2021'de Bilişim Teknolojilerinde yaklaşık 96.000 iş boşta kaldı ve bu sayı gün geçtikçe artıyor. Almanya'daki Bilişim Teknolojileri sektörü kazançlıdır: burada çalışan herkesin ortalamanın üzerinde bir maaş alması muhtemeldir. 

Son verilere göre, bir yazılımcı için tahmini yıllık ortalama maaş 81.673 €’dur. Bu rakamlar, tescilli Toplam Ücret Tahmini modeline ait aralıkların orta noktası olan ve kullanıcıların verilerinden toplanan maaşlara dayalı medyanı temsil eder. Bir yazılımcının Almanya’da aldığı tahmini ek ödemesi ise yıllık 3.120 €'dur. Bu ek ödeme, nakit ikramiye, komisyon, bahşiş ve kar paylaşımını içerebilir. 

 1. Hemşirelik:

Sağlık sektörünün Almanya’da ne kadar ön plana çıktığını belirtmiştik. Sağlık sektöründe bir başka önemli aktör de hemşireler. Almanya’da hemşireler hem çok iyi miktarlarda para kazanıyor hem de çok iyi şartlar altında çalışıyor. Almanya tüm sağlık sektörüne olduğu gibi hemşirelik mesleğine çok önem veriyor. Bu yüzden dünyanın her yerinden hemşire adaylarını kendine çekiyor. 

Almanya’da genel nüfus, istatistiksel olarak yaşlanıyor bu yüzden daha fazla gencin işgücüne katılması için artan bir ihtiyaç var. Almanya’daki tüm sağlık hizmetlerinin açık pozisyonlarını kapsayacak kadar yeterli iş gücü yok. Bu temel ihtiyaç, diğer ülkelerden gelen Hemşireleri Alman Sağlık sektöründe çok aranır hale getiriyor ve talep her yıl artıyor. Hastane ve kliniklerden sağlık kuruluşları, huzurevleri, engelli yurtları, sosyal hizmetler, rehabilitasyon merkezleri ve hatta meslek okulları yurt dışından nitelikli hemşireler arıyor. Nitelikli hemşirelere her zaman ihtiyaç duyuluyor. 

Maaş iş ararken en çok dikkat ettiğimiz faktörlerden biridir. Konfor alanından çıkıp yabancı bir ülkeye taşınmaya karar verirken, kararınızı değerli kılacak bir karşılık arayın, hak ettiğiniz maaşı sağlayacak bir yerde çalışın. Almanya, yüksek maaşlı hemşirelik pozisyonlarıyla ünlüdür. Almanya'da bir hemşirenin yıllık maaşı yaklaşık 62.415 € veya aylık brüt ortalama 5.200 Euro civarıdır. Bu miktar, deneyiminize, niteliklerinize, bulunduğunuz yere ve vardiyanıza göre değişir.

 1. Fizyoterapi:

Almanya’da sağlık sektörünün gelişmişliği, en son tedavilerin ve modern tıbbi aletlerin kullanımının artışı fizyoterapistlik mesleğinin çok popüler bir kariyer seçimi olmasını sağlıyor. Bu mesleği seçen pek çok kişi için rahatsızlık duymadan insanlara yardım etmek önemlidir. İnsanlara yardım etmenin verdiği tatmin fizik tedavi uzmanlarının (fizyoterapist) bu mesleği seçmesindeki en önemli sebeplerden biridir. Yaşlılık, hastalık, yaralanma veya sakatlıktan kaynaklanan sınırlı fiziksel hareketi olan kişileri tedavi etmek isteyen ve bu mesleği Almanya’da icra etmek isteyen kişiler kolay bir şekilde iş bulabiliyorlar ve aynı zamanda kendi işlerini kurabiliyorlar. Fizik tedavi uzmanları genellikle mobil olarak da çalışabiliyor yani bir iş için başka şehirlere seyahat edebiliyorlar ama tabii ki bu da isteğe bağlı. Kişi tek bir yerde kalmak istiyorsa sabit bir şekilde de çalışabiliyor. 

Geniş seçenekler sunan bu meslek Almanya’da rahat bir yaşam standardı sağlayabilecek kadar para kazandırıyor. Almanya’da bir fizyoterapist (fizik tedavi uzamanı) yıllık ortalama 56.986 € kazanıyor, bu da saatlik 27,40 € ve aylık 4.748 €’a eş değer. Fizik tedavi uzmanları yıllık maaşlarına ek 969 € civarında promosyon da alabiliyorlar. Deneyimli ve deneyimsiz fizyoterapist maaş miktarları değişmekte olup, 1-3 sene kadar tecrübesi olan fizyoterapistler yıllık 40.291 € kazanabiliyorken, 8 yıldan fazla tecrübeye sahip olanlar 70.611 €’a kadar gelir elde edebiliyorlar. 

 1. Öğretmenlik:

Krizlere dayanıklı bir iş yeri, iyi maaş, gençlerle ve çocuklarla ilgilenmek, aile hayatıyla uyumlu bir kariyer: Öğretmen olmak için birçok neden ve mesleği icra etmek için birçok fırsat var. Almanya’da öğretmenlere rahat koşullar sunuluyor. Öğretmenler, Alman eğitim sisteminin tüm tatillerine tabi tutuluyor ve yıl içerisinde 30 gün izin kullanabiliyorlar.

Listemizde öğretmenlik kazanç sıralamasına göre son sırada olsa da, Almanya’da genel olarak iyi bir yaşam sunabilecek bir para sağlıyor ve diğer meslek gruplarına göre yine de iyi maaş kazandırıyor. Almanya’daki öğretmenlerin maaşı öğretmenlerin görev yaptıkları ilkokullar, ortaokullar, meslek okulları, dilbilgisi okulları, özel eğitim merkezleri gibi yerlere göre değişiyor. Almanya’da bir öğretmen yıllık ortalama 50.575 € kazanıyor, bu da saatlik 24,31 € ve aylık 4.214 €’a eşdeğer. Buna ek olarak öğretmenler yıllık 1.072 € civarında promosyon alabiliyorlar. Maaşlar yıllara göre deneyimli ve deneyimsiz öğretmenlere göre değişiyor. 1-3 yıl kadar tecrübesi olan öğretmenler yıllık 36.839 € alabiliyorken, 8 yıldan fazla tecrübesi olan öğretmenler 61.999 € kadar maaş alabiliyor. 

Almanya’da Garson Maaşları:

En çok kazandıran listesindeki bilgi birikimi, tecrübe ve gerekli eğitim koşulu isteyen mesleklerin yanı sıra insanlar fazla koşul sunmayan daha uygun meslekler konusunda da meraklı. Mesela garsonluk konusunda çok fazla talep var. Peki garsonlar ne kadar kazanıyor?

Bir garson yıllık ortalama olarak 27.622 € kazanıyor, bu da saatlik 13 € ve aylık 2.300€ civarına eşit. Buna ek olarak, Almanya’da garsonlar yıllık ortalama 1.478 € kadar bahşiş alabiliyor. Bu miktarlar garsonun çalıştığı mekâna, restorana ve kafeye göre değişiklik gösterebilir. Bir garson yıllık 27.039 € alabilirken bir diğeri yıllık 32.484 € alabilir. 

Almanya’da Çalışmak için Neler Gereklidir?

Türkiye gibi Almanya’nın üçüncü ülke olarak saydığı ülkelerde kişilerin Almanya’da çalışabilmesi için bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. Başlıca koşul ise vize. Vize için koşul ise meslek için eğitimin denk olması ve gelen somut bir iş teklifi. Ya da üniversite mezuniyetinizin Almanya’da karşılaştırılabilir olarak tanınması gerekir ve denklik prosedüründen geçmeniz beklenir. Almanya’da çalışmak için bir yol izlemek istiyorsanız şu prosedürü takip etmelisiniz;

 • Denklik Başvurusu: Denklik prosedürü için başvuru yapmalısınız. Bir giriş vizesi için öncelikle denkliğe bakılması gerekmektedir. Denklik başvurusunda bulunmadan önce danışmanlık hizmeti alarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • Almanya’da İş Yeri Bulma: Giriş vizesi için Almanya'daki işvereninizden bir kabul mektubuna ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle önce Almanya'da iş bulmanız gerekiyor. İş yeri mesleki yeterliliğinize denk olmalıdır. Mesleki denkliğiniz var mı? O zaman iş aramak için Almanya'ya girebilirsiniz. Almanya'da iş aramak için 6 aya kadar kalabilirsiniz. 
 • Vize Başvurusu: Vize başvurusu yaparken iş vizesi için başvuru yapmalısınız. Bu başvuruda denklik, iş yerinin teklifi, sağlık sigortası ve bazen de dil bilgisine bakılır. Eğer şartlara uyulursa vizenizi alabilirsiniz.

Oturma İzni: Geçerlilik süresi içinde vizenizi oturma iznine çevirmelisiniz. Bu prosedür, sorumlu yabancılar dairesi tarafından gerçekleştirilir. Oturma izni, Almanya'da uzun süre kalmanızı ve çalışmanızı sağlar.

Mehmet Emin Ünlü
Kıdemli Akademik Danışmanlık
Finans bölümünden dereceyle mezun olmuştur. Çeşitli yurtiçi ve yurtdışı firmalardaki deneyimine ek olarak 4 yıldır eğitim danışmanlık ve yönetimi alanında görev yapmaktadır. Ağırlıklı olarak yurt dışında yüksek lisans, lisans ve lise eğitimi ile ilgili danışmanlık sağlamakta, kendi yurt dışı ve çalışma deneyimleri ile öğrencilere destek olmaktadır. Geniş vizyon ve birikimiyle firmamızda kıdemli akademik danışmanlık görevini sürdürmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste