İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Almanya Üniversite Fiyatları
Almanya Üniversite Fiyatları

Almanya, dünyaca ünlü üniversiteleri, gelişmiş araştırma tesisleri ve çeşitli akademik programları sayesinde akademik hayatlarını yurtdışında devam ettirmek isteyen uluslararası öğrenciler için cazip bir eğitim destinasyonu haline gelmiştir. Bu nedenle, Almanya üniversiteleri fiyatları öğrenciler tarafından araştırılmaktadır. Almanya'da eğitim ücretleri, her ne kadar devlet üniversitelerinde ücretsiz olsa da eyaletlere ve üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Buna ek olarak, Almanya'da lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri içinde farklı ücret politikaları vardır. Bu yazımızda sizlere Almanya'daki üniversite fiyatlarını anlayabilmeniz ve planlamanızda size yardımcı olabilmek adına bilmeniz gerekenleri paylaşacağız.

Almanya Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Almanya'da birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite bulunmaktadır. Bu nedenle, Almanya'daki üniversite ücretleri, devlet ve özel üniversitelerde farklılık gösterir.

Almanya'daki devlet üniversiteleri ücretsizdir. Almanya 300'den fazla üniversite ve yükseköğretim kurumuna sahiptir. Ancak devlet üniversiteleri ücretsiz olsa bile öğrencilerden sembolik bir kayıt ücreti talep ederler. Bu ücret, her dönem başına ödenir. Bu kayıt harcı genellikle 300 euro ile 3000 Euro arasında eyalete ve üniversiteye göre değişmektedir. Bu miktarlar harç ücreti olarak ödense bile üniversiteler aslında ücretsiz olduğu için bu ücretleri farklı üyelik ve fonlar için talep ederler. Örneğin bazı üniversitelerde harçlar öğrenci hizmetleri, yemekhane, ulaşım gibi öğrenci hizmetlerini kapsar.

Almanya özel üniversiteleri ise devlet tarafından finanse edilmeyen ve kendi finansmanlarını sağlamak zorunda olan kurumlardır. Bu yüzden Almanya'daki özel üniversiteler genellikle daha yüksek eğitim ücretlerine sahiplerdir. Almanya özel üniversite fiyatları üniversiteye ve programa göre 8.000 euro ile 30.000 euro arası değişiklik gösterir. Detaylı ücret bilgisi için danışmanlığımızdan yardım alabilirsiniz.

Almanya'da Bölümlere Göre Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Almanya'da genellikle devlet üniversitelerinde ücretler bölümden bölüme değişmez. Her bölüm için öğrenciler aynı harç parasını öder. Özel üniversitelerde ise programlara ve bölümlere göre ücretler değişiklik göstermektedir. Sizlere daha iyi bilgi verebilmek için aşağıda yaygın bölümlerin ortalama fiyatlarını listeledik:

 • Mühendislik (İnşaat, Elektrik, Makine, Kimya, Bilgisayar vb.): Almanya'daki bilgisayar bilimi, yazılım mühendisliği, inşaat mühendisliği, bilgi teknolojileri gibi mühendislik bölümlerinin fiyatları 8000 – 20.000 euro arası değişmektedir.
 • İşletme Yönetimi: Almanya'daki işletme bölümlerinin fiyatları 8000 - 15.000 euro arası değişmektedir.
 • Psikoloji: Almanya'daki psikoloji bölümlerinin fiyatı 8000 - 15.000 euro arası değişmektedir.
 • Ekonomi ve Sosyal Bilimler: Almanya'daki ekonomi ve sosyal bilimler bölümlerinin fiyatı 7000 – 15.000 euro arası değişmektedir.

Almanya'da Eyaletlere Göre Üniversite Ücretleri Nelerdir? 

Almanya'da üniversite ücretleri federal yasalar tarafından düzenlendiği için ücretler genellikle benzerdir. Bu nedenle, devlet üniversiteleri aynı temel ücret politikalarını uygularlar. Fakat, yine de Almanya'daki üniversite fiyatları eyaletten eyalette farklılık gösterebilir. Aşağıda sizlere genel bir bilgi verebilmek adına Almanya'nın bazı önde gelen eyaletlerinin üniversite fiyatlarının ortalama aralıklarını listeledik:

 • Baden-Württemberg: Baden-Württemberg, Almanya'nın güneybatısında yer alır ve sanayi, teknoloji ve otomotiv endüstrileriyle ünlüdür. Bu eyalet, birçok prestijli üniversiteye ev sahipliği yapar ve öğrencilere yüksek kaliteli eğitim sunar. Baden-Württemberg eyaletindeki üniversiteler yabancı öğrencilerden dönemlik 1500 Euro okul ücreti almaktadır. Özel üniversitelerin yıllık okul ücretleri ise 6.000-18.0000 Euro arasında değişmektedir.
 • Berlin: Almanya'nın başkenti Berlin, ülkenin kültürel ve politik merkezidir. Berlin, çok sayıda üniversiteye ve araştırma kuruluşuna ev sahipliği yapar. Berlin eyaletindeki devlet üniversiteleri de genellikle sembolik bir kayıt ücreti talep ederler. Ücretler, 300 ila 400 euro civarındadır. Özel üniversitelerin yıllık okul ücretleri ise 2.500- 20.000 euro arası değişmektedir.
 • Hamburg: Hamburg, Almanya'nın en büyük limanına sahip bir deniz şehri olarak bilinir. Şehirde birçok devlet ve özel üniversiteler öğrencilere eğitim vermektedir. Hamburg'daki devlet üniversiteleri de düşük ücretlerle öğrencilere eğitim fırsatı sunarlar. Kayıt ücretleri genellikle 300 ila 600 euro arasında değişmektedir. Özel okullar ise 6.000 -16.000 arasında değişiklik göstermektedir.
 • Hessen: Hessen eyaleti, Frankfurt gibi büyük finans merkezlerine ev sahipliği yapar. Aynı zamanda kültürel açıdan zengin bir geçmişe sahip ve tarihi şehirleri içeren bir eyalettir. Hessen eyaletindeki devlet üniversiteleri, benzer şekilde, düşük kayıt ücretleri ile öğrencilere eğitim verirler. Yıllık ücretler 300 ila 400 Euro civarındadır. Özel üniversite fiyatları ise 3.000-30.000 euro arası değişmektedir.

Uygun Fiyatlı Almanya Üniversiteleri Hangileridir?

Almanya'da eğitim almayı düşünen öğrenciler için birçok uygun fiyatlı seçenek vardır. Sizlere bilgi vermek adına bazı popüler uygun fiyatlı üniversiteleri listeledik:

 • Freie Universität Berlin: Freie Universität Berlin, Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan prestijli bir araştırma üniversitesidir. Almanya'nın en iyi 10 üniversitesi arasında gösterilmektedir. Kayıt ücreti 312 euro'dur.
 • Bremen Üniversitesi: Bremen Üniversitesi, 1971 yılında Almanya'nın Bremen şehrinde kurulmuş bir devlet üniversitesidir ve Almanya'nın en iyi on bir üniversitesinden biri olarak kabul edilen "Mükemmeliyet Üniversitesi" unvanına sahiptir. Kayıt ücreti 350 euro'dur.
 • Clausthal Üniversitesi: Clausthal Üniversitesi, Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan önemli bir teknik üniversitedir. Clausthal Üniversitesi, özellikle mühendislik alanında yüksek kalitede eğitim vermesiyle bilinir. Kayıt ücreti 198-500 euro arası değişmektedir.
 • Teknik Üniversite Münih: Teknik Üniversite Münih (Technische Universität München veya kısaca TUM), Almanya'nın önde gelen teknik üniversitelerinden biridir. Yıllık kayıt ücretleri genellikle 129-342 Euro arasında değişir.
 • Köln Üniversitesi: Köln Üniversitesi, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan köklü ve saygın bir yükseköğretim kurumudur Yıllık kayıt ücretleri genellikle 200-350 Euro arasında değişir.

Almanya Üniversiteleri İçin Burs İmkânı Var Mı?

Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), Heinrich Böll bursu, Friedrich Ebert Stiftung Bursu, eyaletler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları tarafından sunulan çeşitli burs programları vardır. Bu burs programları öğrencilere maddi destek sağlamaktadır. Bu burslar, öğrencilerin akademik başarıları, özgeçmişleri ve diğer kriterlere göre verilmektedir. Ayrıca, bazı öğrenciler araştırma asistanlığı veya öğrenci asistanı olarak çalışarak da burs kazanabilirler. Kısacası Almanya'da üniversite okumak isteyen öğrenciler için birçok burs imkanı vardır.

Almanya'da Konaklama Masrafları Nelerdir?

Almanya'da konaklama masraflar, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşüktür. Almanya'da konaklama masrafları, şehre ve seçilen konaklama türüne göre değişiklik göstermektedir.

Almanya'da Yurtta Konaklama Ücretleri Nelerdir?

Almanya'da birçok şehirde üniversitelere ait öğrenci yurtları bulunur. Bu yurtlar genellikle uygun fiyatlara sahiptir. Aylık yurt ücretleri, odanın büyüklüğüne, yurdun konumuna ve şehre göre değişmektedir. Devlet yurtları ortalama olarak aylık 250-600 Euro civarındayken, özel yurtlar için ise aylık 650-1850 Euro civarında değişmektedir.

Almanya'da Aile Yanı Konaklama Ücretleri Nelerdir?

Bazı uluslararası öğrenciler, Alman ailelerin yanında konaklamayı tercih etmektedir. Bu seçenek, yerel kültürü daha yakından deneyimlemek isteyen öğrenciler için idealdir. Aylık konaklama ücretleri, ailenin sağladığı olanaklara ve konumuna bağlı olarak değişir, ancak genellikle 300 ile 600 Euro arasında olabilir.

Almanya'da Daire Kiralama Ücretleri Nelerdir?

Bir diğer konaklama seçeneklerinden biri de özel daire kiralamaktır. Tek başınıza ya da ortaklaşa daire/oda kiralayabilirsiniz. Genellikle daire fiyatları 850 €, oda fiyatları 350 €'dan başlamaktadır.

Almanya Öğrenci Vizesi Masrafları Nelerdir?

Almanya öğrenci vizesi başvuru ücreti, başvurulan vize türüne bağlı olarak değişebilir. Öğrenci vizesi başvurusu yaparken bu ücreti ödemeniz gerekecektir. Almanya öğrenci vize başvuru ücreti genellikle 80 Euro'dur ve başvuru merkezi ücreti ise 40 Euro olarak belirlenmiştir.

Almanya'da Yaşam Masrafları Nelerdir?

Almanya'da yaşam masrafları, özellikle şehir ve yaşam tarzına bağlı olarak değişmektedir. Almanya'da yaşam maliyetleri genellikle Avrupa'nın diğer ülkelerine göre daha düşük olsa da büyük şehirlerde yaşamak daha pahalıdır.

Almanya'da Yemek Fiyatları

Almanya'da yemek fiyatları restoran türüne ve şehre bağlı olarak değişebilir. Aynı zamanda öğrencilerin evden ya da dışardan yemek yemelerine göre de değişmektedir. Restoranlarda yemek daha pahalıdır. Bu nedenle birçok öğrenci yemeklerini kendileri hazırlar. Aylık gıda harcamaları yaklaşık 300 ila 600 Euro arasında değişmektedir.

Almanya'da Ulaşım Fiyatları

Çoğu Alman şehri ve kasabası mükemmel bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Almanya'da toplu taşıma genellikle uygun fiyatlıdır. Aylık toplu taşıma kartları, şehre ve eyalete göre değişmekle birlikte genellikle 60 ila 100 Euro arasında değişebilir. Bunun yanı sıra, Almanya öğrenciler için birçok uygun seçenek sunar. Öğrenciler, okul harçlarını ödedikten sonra Semester ticket adı verilen kart ile toplu taşımayı ücretsiz bir şekilde kullanabilirler.

Almanya'da Sağlık Sigortası Fiyatları

Almanya'da sağlık sigortası zorunludur. Bu yüzden uluslararası öğrenciler, sağlık sigortası maliyetlerini karşılamak zorundadır. Almanya'da öğrenci sağlık sigortası fiyatı ayda yaklaşık 120 Euro'dur.

Almanya'da Eğitim Alırken Çalışabilir Miyim? 

Almanya'da eğitim alırken çalışabilirsiniz. Ancak, çalışma izni ile ilgili belli başlı kurallar vardır. Almanya'da eğitim alan uluslararası öğrenciler 20 saatlik çalışma iznine sahiptirler ve yılda 120 iş gününü aşmamaları gerekmektedir. Bu izin, öğrencinin eğitimine odaklanmasını ve aynı zamanda yaşam giderlerini karşılamasını sağlar. Fakat Almanya’da çalışırken birçok şirket Almanca konuşmanızı bekler. Eğer Almanca yeterliliğiniz yoksa eğitimize başlamadan önce veya eğitimiz sırasında Almanya Dil Okulları arasından birisini seçip dilinizi geliştirebilirsiniz.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste