İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
01 Mart 2023
6 Dakika
Amerika’da Öğrenciler için Yaşam Maliyetleri

Her yıl öğrencilerin büyük bir bölümü, hayallerindeki kariyeri Amerika Birleşik Devletleri'nde keşfetme isteğiyle dünyanın dört bir yanından Amerika’ya gelmektedir. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın birinci sınıf üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır bu durum ise uluslararası öğrenciler için ABD'de eğitim almanın ve yaşamanın maliyeti yükseltmektedir. 

ABD'de öğrenciler için yaşam maliyeti genel olarak konaklama masraflarını, kira, market, yemek, hastane ve ilaç, ulaşım, ders kitapları, kıyafet ve eğlence masraflarını içerse de ABD'de öğrenci yaşam maliyetinin büyük ölçüde kişisel tercihlere bağlı olduğunu söylemekte de fayda vardır. Yani, maliyetler kişiden kişiye oldukça değişmektedir.

Amerika, canlı kampüs hayatı, akademik başarısı, kültürel çeşitliliği, esnek eğitim sistemi ve çok sayıda iş fırsatının mevcudiyeti nedeniyle uluslararası öğrenciler arasında popüler bir eğitim yeridir. Ancak şunu da söylemek gerekir ki ABD'de uluslararası öğrenciler için yaşaman maliyeti Kanada, Fransa, Avustralya gibi ülkelerden daha yüksektir. Uluslararası öğrencilerin kafasında tekrar tekrar dolaşabilecek sorulardan bazıları ve hatta önemlilerinden birkaçı ise nerede kalacakları, yemek, sigorta ve eğitim faturaları, ek harcamalar için ayrılması gereken bütçedir.

Uluslararası öğrenciler için Amerika’da yaşam maliyeti, kalmaya karar verdikleri eyaletlere ve şehirlere büyük ölçüde bağlıdır. Örneğin, öğrenciler New York, Boston veya San Francisco gibi büyük şehirlerde yaşıyorlarsa, öğrenciler için ABD'de yaşamanın maliyeti Seattle, Texas, New Orleans ve diğerleri gibi banliyö şehirlerden çok daha yüksek olacaktır. Aşağıda ise, genel başlıklar halinde Amerika’daki yaşam maliyetlerinin ortalama değerleri açıkanmıştır.

Amerika’da Eğitim Ücretleri

Amerika’daki eğitim ücretleri ile başlayacak olursak, Amerika Birleşik Devletleri, öğrenciler için en popüler destinasyonlardan biri olmaya devam ettiği söylenebilir. Migration Policy Institute'a göre, 2019-2020 akademik yılında Amerikan üniversitelerine ve kolejlerine yaklaşık 1,1 milyon uluslararası öğrencinin kayıtlı olduğu bilinmektedir.

Peki Amerika’da okumak maliyetli mi? Günümüzde öğrenim ücreti tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve de en iyi kurumlarda yılda 50.000, hatta 70.000 Amerika dolarını aşmaktadır. Öyleyse, burada okumak için öğrenciler hayalinden vazgeçmeli mi? Kesinlikle hayır! Uluslararası öğrencilere uygun fiyatlı- hatta ücretsiz- eğitim programları sunan çeşitli Amerikan üniversiteleri de bulunmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği üzere, Amerika’da öğrenim ücretleri, okumak istediğiniz eyaletlere, üniversitelere ve lisans ya da lisansüstü derecelere, hatta bölümlere göre farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle başvurularınızı yaparken üniversitelere öğrenim ücretleri hakkında en son güncellemelerin kurumlara sorulmasında fayda var.

Genel olarak Amerika’da eğitim kurumları; devlet ve özel üniversiteler, 2 yıllık Community Colleges adı verilen ön lisans eğitimi veren kolejler ya da liberal sanat kolejleri olarak farklı kategorilere ayrılır. Nispeten devlet üniversiteleri, daha düşük ücrete sahiptir. Uluslararası öğrenciler, Amerika’da lisans dereceleri için devlet üniversitelerinde yıllık 26.290 ABD doları, özel üniversitelerde ise 35.830 ABD doları civarında ortalama bir ücret öderler. Bu ücretler, yüksek lisans ve doktora dereceleri için daha düşük ya da yüksek olabilir. Aşağıda verilen maliyetler, gösterge niteliğindedir ve kurumunuzla iletişime geçerek Amerika’da lisans ve yüksek lisans fiyatları hakkında net bilgilere ulaşmanızı öneririz. 

 • Lisans: 20.000$-40.000$
 • Yüksek Lisans: 20.000$-45.000$
 • Doktora: 28.000$-55.000$

Bazı üniversitelerde lisans ücretleri yılda 50.000 ABD doların üzerine bile çıkabilir. Bunlara ek olarak, öğrencilik hayatınızın çeşitli açılardan daha rahat geçmesi için Amerika’da eğitim bursuna başvurusunda bulunmanız da tavsiye edilmektedir.

Amerika üniversiteleri arasında MIT, Stanford, Harvard, Caltech, Yale gibi hem popüler hem de prestij ve saygınlığa sahip üniversiteler yüksek öğrenim ücretleri ile size fazla gibi gözükebilir, ancak genel olarak Amerika’da öğrenim ücretleri her eyalette o kadar pahalı değildir. 50 eyaletten oluşan Amerika’da, lisans dereceleri için eyaletlere göre yıllık ortalama ücretlerini aşağıda belirtilmektedir. 

 • Massachusetts: Devlet üniversiteleri 15.100$-Özel üniversiteler 30.950 ABD doları
 • New York: Devlet üniversiteleri 14.250$- Özel üniversiteler 21.750 ABD doları
 • Pensilvanya: 18.150$- Özel üniversiteler 24.900 ABD doları
 • Florida: 8.700$- Özel üniversiteler 17.650 ABD doları
 • Teksas: 12.450$- Özel üniversiteler 17.750 ABD doları
 • California: 11.750$- Özel üniversiteler 22.000 ABD doları
 • Michigan: 13.450$- Özel üniversiteler 19.450 ABD doları

Amerika Birleşik Devletleri'nde üniversite öğrencilerinin üniversitelerin sunduğu hizmetlerden yararlanabilmeleri için her dönem başında ödemek zorunda oldukları bir katkı payı bulunmaktadır. Bu katkı üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte yaklaşık 50 ile 250 ABD doları arasındadır. Öğrencilerin kitap ve kırtasiye giderleri yıllık 500 ABD doları civarındadır, fakat bu maliyeti düşürmek isteyen öğrenciler ikinci el kitap ve materyal satın alabilir veya çok yaygın olan takas yöntemini kullanabilirler.

Üniversite fiyatlarından sonra Amerika’da dil okulları maliyetlerine bakıldığında Amerika’daki dil okullarının hala popülaritesini koruduğunu bu durumun da maliyetlere etki ettiğini belirtebiliriz. Birçok öğrenci ABD'de İngilizce dil eğitimi alma deneyimini yaşamak istemektedir, özellikle de dili yerinde öğrenmek gibi bir fırsat sunduğu için Amerika’daki dil okulları İngilizcelerini geliştirmek isteyen öğrencileri popüler tercihlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri'nde İngilizce eğitimi veren yaklaşık 400 kurum bulunmaktadır. Bu kurumlardaki İngilizce programları, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar farklı seviyelerdeki öğrencilere hitap etmektedir. İngilizce eğitim veren kurumlar, eğitime başlamadan önce uyguladıkları sınavlarla öğrencilerin İngilizce bilgi düzeylerini belirlemektedir. Dil okulu fiyatları ise öğrencinin kurumla anlaşma tipine göre değişmektedir çünkü bazı kurumlar konaklamayı da dahil ederek bir ücret sunarken bazı kurumlar sadece dil okulunun ücretini talep etmektedir. İngilizce dil okulları, kurs ve konaklama masrafları dahil olmak üzere haftalık 830 ABD dolarından 1.200 ABD dolarına kadar değişen maliyetlerle ülkenin her yerinde mevcuttur. 

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!

Amerika’da Barınma Maliyetleri

Amerika’daki eğitim ücretlerinden sonra ülkeye okumaya gelmeyi düşünen birçok öğrenci için  ilk akla gelen kalacak yer, barınma konusudur. Öğrenciler güvenli, temiz, sakin ve ekonomik bir yer bulmak için uğraşmaktadırlar. Genellikle ilk tercihleri de kampüs içindeki yurtlar olmaktadır.

Üniversite öğrenci yurtları öğrenciler tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir. Hem diğer konaklama yöntemlerine göre daha düşük maliyetli hem de okula yakın olduğu için öğrencler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Yurt odalarında yatak, ders çalışma masası, kitaplık, komodin ve kıyafetlerini koyacakları dolaplar mevcuttur. Bu tür bir konaklamanın yıllık maliyeti ise 4 bin ile 9 bin ABD doları arasındadır.

Aynı zamanda üniversitenin yakınında ya da şehir merkezine yakın yerlerde özel yurtlar bulunmaktadır. Bu özel yurtlar ise kampüsün yurtlarına kıyasla daha pahalıdır ve ücreti oda tipine ve de kaç kişilik oda olduğuna göre değişmektedir. Buna göre, aylık ortalama 800 ABD doları gibi bir ücret ödersiniz.

Amerika’da bir öğrenci olarak konaklamanın bir diğer yolu ise bir aile yanında konaklamadır ve bu yöntem Amerika’da ve Avrupa’da öğrenciler tarafından büyük ilgi görmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu seçenek genellikle daha kısa konaklama düşünen öğrenciler tarafından daha çok tercih edilmektedir, örneğin, dil okulu için konaklanılan süre dilimi gibi. Düzenli bir odanızın ve evinizin olmasını sağlayan bu konaklama seçeneğindeki maliyet ise sizin ev sahibi ile nasıl bir anlaşma yaptığınıza bağlı olarak değişmektedir. Örneğin eşya kullanımı veya yemekli veya yemeksiz anlaşmalar, bu ücretin belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Buna göre, aylık ortalama 140- 400 ABD doları arası bir ücret ile aile yanında konaklama seçeneğini düşünebilirsiniz.

Amerika’da seçebileceğiniz konaklama türlerinden biri de ev veya oda kiralama sistemidir. Öğrencilerin 2-3-4 kişi olarak tutabileceği evler mevcuttur. Aynı zamanda bir evin içerisinde bölümlere ayrılmış odalardan birini de kiralayabilirsiniz. Ev kiraları şehirler arasında değişmektedir ve kalitesine-büyüklüğüne göre fiyatları 250 ABD Dolar ile- 1000 ABD Doları arasında değişmektedir.

Örnek vermek gerekirse, Pittsburgh'ta tek yatak odalı bir evin kirası ortalama 400 dolarken aynı ev Boston veya San Jose'de 1.600 Dolara kiralanır.

Amerika’da daire veya ev kiralamak için gereken belgeler şunlardır:

 • Geçerli bir pasaport
 • İstihdam kanıtı (işvereninizden mektup, iş kontratı, vb.)
 • Finansal bilgiler (banka hesap dökümü, finansal destek kanıtı, vb.)
 • Sosyal Güvenlik Numarası (aldıysanız)
 • Önceki ev sahiplerinizin iletişim bilgileri

Amerika’da Gıda Maliyetleri

Konaklama ücretlerinden sonra en önemli konulardan birisi ise elbette yeme-içme maliyetleridir. Eğer yurtta kalmayı tercih ettiyseniz bazı öğünleriniz yurt tarafından karşılanıyor olabilir. Bu durumda aylık yeme-içme masrafınız 200 - 300 ABD doları arasında değişiklik gösterecektir. Eğer kaldığınız yurt bu olanağı sağlamıyorsa ya da kendinize ait oda ya da evde yaşıyorsanız mutfak masrafınız yaklaşık 300 - 500 ABD doları arasında olacaktır. Bu durumnda  Amerika’daki yiyeceklerin market fiyatlarından söz etmek gerekebilir. Örneğin ekmeğin, etin, pizzanın fiyatlarını bilmek avantajlı olacaktır.  

Mesela bir adet somun ekmek (250 gr) = 1,15 ABD dolarıdır ancak ekmeğin çeşidine göre 6 dolara da çıkabilmektedir.

1 litre su ise 1.89 dolardır.

Et fiyatlarına gelindiğinde ise  ortalama olarak 1 kg kıymanın 10.29 dolar ve 1 kg tavuk göğüsünün  20.00 dolar olduğu söylenebilir.

Ülkedeki alkol fiyatlarına bakıldığında ise lik olarak Amerika’da bira fiyatları çok fazla üretim olduğu için yüksek olmadığını söylemekte fayda var. Ülkenin vatandaşları oldukça fazla bira tüketmektedir. Bu nedenle ABD’de bira daha çok belli miktardaki paketler halinde satılmaktadır. En çok tüketilen ve aynı zamanda sevilen biraların fiyatları ise ortalama olarak Corona Bira 12’li paket’in 19.79 dolar, Budweiser biranın 12’li paketinin = 17.59 dolar ve son olarak  Heineken alkolsüz bira 6’lı paketin ise 10.99 dolar olduğu belirtilebilir. 

Her zaman evde yemek yapamayacağınız ve dışarıdaki restaurantlarda da yemek yiyeceğiniz göz önünde bulundurulduğunda ise birkaç restauranytın popüler yemek fiyatlarına faydalı olabilir. Örneğin, ülkede Big Mac'in satış fiyatı 5,81 Dolar olduğu, ortalama bir Starbucks içeceğinin fiyatnını ise 2 dolar olduğu belirtilmelidir. Ancak yine konumun, fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynadığını belitmek önemlidir çünkü New York gibi en pahalı yerlerden biri olan eyaletlerde bu içecek fiyatlarını  3-4 ABD doları arasında değişebilmektedir. 

Amerika’da Hastane ve Sağlık Ücretleri

Tüm bunlara ek olarak; bütçe ayırmanız gereken bir konu daha var. Amerika dünyanın en pahalı sağlık hizmetlerini sunan ülkelerin başında gelmektedir ve uluslararası öğrenciler için de sağlık sigortası zorunlu kılınmaktadır.  Yıllık sağlık sigortası maliyeti ise 600 – 1700 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Bu sebeple de öğrenvcilere sigorta için araştırmalarını yaparken öncelikle gidecekleri kolej veya üniversitenin uluslararası öğrenciler için ne gibi poliçeleri olduğunu öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. Sonrasında ise  okulun sunduğu hizmet ve ücretleri diğer kurum ve şirketlerinkiyle karşılaştırmaları önerilmektedir. Sigorta şirketinin ve kapsamının,  okulun istediği şartları yerine getirip getirmediğinden emin olunması çok önemlidir. Sağlık sigortanız, orada bulunduğunuz süre boyunca bir kaza ya da hastalık olması durumuna karşın alınan bir önlem niteliğindedir.  En ufak bir sağlık durumu için hastaneye gittiğinizde eğer sağlık sigortasına sahip değilseniz minimum  500-1000  Amerikan Doları arası fatura ödemek zorunda kalabilirsiniz. 

Örnek verilecek  olursa, bir doktor muayenesi 75-150 Amerika Doları, basit bir diş dolgusu 350 Dolar, kanal tedavisi 500 Dolar civarındadır. Bir günlük hastanede yatış maliyeti yaklaşık 500 Dolar’dır. 

Bunlara ek olarak ülkedeki ilaç ücretleri ise kişinin bulunduğu eyalete göre değişmektedir.  

Amerika Birleşik Devletleri menşeli her türlü ilaç  vardır ve Avrupa menşeli ilaçların ise  Amerika'daki muadillerini bulmak mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri'nde antibiyotikler önerilmediğinden, ülkede antibiyotik elde etmek zor olabilir. Reçeteli ilaçlar için doktor ziyareti gereklidir. Ağrı kesiciler ve vitaminler dışında çoğu ilaç reçete gerektirir. Yurt dışından verilen reçeteler kabul edilmemektedir.  Ayrıca Amerika’da ilaç fiyatlarının da diğer ülkelere nazaran yüksek olduğu söylenebilir. İlaçlar ise  bazı zincir marketlerin eczane bölümlerinde satılmaktadır.

Amerika’da Ulaşım Maliyetleri

Ulaşım konusuna gelindiğinde ise ilk olarak Amerika’da eğitim alan bir öğrencinin ulaşım masraflarının   aylık ortama 100 Dolar civarında olduğu söylenebilir. Şehir içi toplu  taşımacılığın çoğunlukla otobüs ve metro ile; San Francisco ve New Orleans gibi az sayıda şehirlerde ise  tramvay ve taksilerle yapıldığı söylenebilir. Bazı şehirlerde (örneğin Los Angeles) şehir içi taşımacılık çok sınırlı ve güvenilmez olduğu için özel arabanızı kullanmanız tavsiye edilir. 

Hemen hemen bütün büyük şehirlerde metro ve tren hatları bulunur. Taksiler hemen her yerdekolaylıkla bulunur ve Türkiye'ye göre daha pahalı olduğu söylenebilir, örneğin,  New York'ta taksiyle 3 kilometre süren bir yolculuk 10  Dolar civarında tutar. 

Toplu taşımanın dışında kişisel araç kullanmanın maliyetlerine bakmak da oldukça faydalı olacaktır çünkü  Türkiye’den alınan ehliyetler ABD’de 6 ay boyunca kullanılabilmektedir. Yani, Amerika’da isterseniz araç da kiralayabilirsiniz ve Türkiye’deki ehliyetinizi kullanabilirsiniz. Amerika’da araba kiralamak için en uygun olan yöntemler, hava alanında bulunan ulusal rent a car şirketleridir. Amerika’da kiralık araba ücretleri aracın boyutlarına, sezona, lokasyona ve rezervasyon tarihinize göre oldukça değimektedir. Ortalama bir aracı günlük 60 – 120 ABD Doları civarında kiralayabilirsiniz. Araç kiralamak için önceden rezervasyon yaptırmanızı önemle tavsiye edilmektedir.

Market alışverişleriniz, sosyal aktiviteleriniz ve acil durumlar için kenarda bir miktar para bırakmanız oldukça önemlidir. Çeşitli masraflar ve yaşam maliyetleri göz önüne alındığında, Amerika’da bir öğrencinin maliyeti, yaşadığı şehre bağlı olarak değişmekle beraber bir akademik yıl başına 10.000 – 25.000 ABD doları  arasında değişen bir bütçeye ihtiyacı vardır. Bütçenizi oluştururken bu genel masrafları da göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • İnternet/telefon: 35 – 60 Dolar
 • Elektrik/Gaz: 50 – 100 Dolar 

Eğlence masrafları, sosyal geziler, hafta sonu gezileri gibi aktiviteler ise aylık ortalama 150-250 dolar arasında değişebilmektedir.

Son olarak, Amerika asgari ücret ile geçinmenini zor olduğu söylenemez. Çünkü ülkede sunulan asgari ücret tutarı gıda, barınma ve benzeri temel gereksinimler baz alınarak hesaplanmaktadır. Böylece ortalama bir çalışanın aldığı asgari ücretler gayet kaliteli yaşam standartlarına sahip olabiliyor. 

Asgari ücret tutarı saate göre hesaplanmaktadır. Günde bir saatlik çalışma karşılığında net 7,25 Amerika Doları kazanılmaktadır. Böylece, aylık olarak asgari ücret 7,25 Dolar/saat olarak hesaplandığında en düşük 1200 Dolar en yüksek ise 2400 dolarlık bir ücret ortaya çıkmaktadır.

Mehmet Emin Ünlü
Kıdemli Akademik Danışmanlık
Finans bölümünden dereceyle mezun olmuştur. Çeşitli yurtiçi ve yurtdışı firmalardaki deneyimine ek olarak 4 yıldır eğitim danışmanlık ve yönetimi alanında görev yapmaktadır. Ağırlıklı olarak yurt dışında yüksek lisans, lisans ve lise eğitimi ile ilgili danışmanlık sağlamakta, kendi yurt dışı ve çalışma deneyimleri ile öğrencilere destek olmaktadır. Geniş vizyon ve birikimiyle firmamızda kıdemli akademik danışmanlık görevini sürdürmektedir.
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste