İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
15 Mart 2023
9 Dakika
Amerika’da Üniversite Okumak için En İyi Şehirler

Öğrenciler için Şehir Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Üniversite Sayısı ve Eğitim Kalitesi

Amerika’nın dünyanın en büyük ekonomik ve askeri güçlerinden biri olmasının yanı sıra, tarihi, gelişmişlik düzeyi ve prestijli üniversiteleri ile dünya üzerinde pek çok farklı milletten gençlerin önemli bir hedef noktası haline gelmiştir. Amerikan Konsolosluğu’nun verilerine göre Amerika’da 6500 üniversite bulunur ve üniversite eğitim alan yabancı öğrencilerin sayısı yaklaşık 1 milyondur. Her okulun eğitim kalitesi farklı olmakla birlikte tercihler öğrencilerin yöneleceği alana göre sıklıkla değişebilir. 

Amerika Birleşik Devletleri her yıl dünyanın pek çok yerinden gelen öğrencilere kapılarını açar ve günümüzde en çok yabancı öğrenciye sahip olan ülkedir. Dolayısıyla oldukça öğrenci dostu bir ülkedir. Amerikan üniversitelerin bu kadar tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden biri ise eğitim kalitesinin fazla olmasıdır. Pek çok Amerikan okulu yüksek akademik standartlara sahiptir ve eğitim kalitesi titizlikle denetlenir. Bu yüzden, her yıl birçok Amerikan üniversitesi dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına girmeyi başarır. Bunun yanı sıra, Amerika’da lisans ve lisansüstü eğitim alan öğrenciler, sadece kendi alanlarıyla kısıtlı kalmadan pek çok farklı alanlarda da ders alabilir ve böylece ilgili olduğunuz konulara daha net bir şekilde karar verebilirsiniz. Eğitim kalitesini olumlu yönde etkileyen bir diğer faktör ise kültürel çeşitliliğin fazla olmasıdır. Amerika çok uluslu bir ülkedir. Dolayısıyla, yalnızca okuduğunuz okuldaki yabancı öğrencilerle sosyalleşmekle kalmayıp, tüm ülke genelinde çeşitli kültürlerden insanlarla tanışma şansınız bulunmaktadır. 

  1.  Gelişmişlik Seviyesi & Şehir İçindeki İmkanlar

Amerika Birleşik Devletleri gelişmiş ülkeler sınıfındadır. Dünya’nın en büyük ekonomik güçlerinden birisi olmakla birlikte geniş doğal kaynaklara ve yüksek iş verimliliğine sahiptir. Aynı zamanda dünyanın en büyük finansal piyasalarından birine sahiptir ve Amerikan doları dünya üzerindeki en önemli para birimleri arasındadır. 

Amerika’nın oldukça gelişmiş bir ülke olması kültürel aktivitelerinde bolluğunu işaret eder. Yılın belirli dönemlerde önemli festivaller ve yerel konserler düzenlenir. Bu aktivitelere katılmak farklı kültürlerden insanlar tanıyarak sosyalleşmenizi sağlar. Eğlence sektörünün oldukça gelişmiş olmasıyla birlikte dünyaca ünlü macera parklarına gidebilir ve kendi ülkenizde ulaşamayacağınız aktiviteleri yapma fırsatı bulursunuz. Ayrıca, eğer Boston, New York, Chicago, Los Angeles gibi şehirlerde eğitim görüyorsanız, metro sistemi oldukça gelişmiş olduğu için rahatlıkla şehir içinde seyahat edebilirsiniz. Böylece müzelere, parklara ve alışveriş merkezlerine ulaşım kolaylığı sağlamış olursunuz. 

  1.  Güvenlik

Amerikalılar genellikle dışa dönük ve sempatik insanlar olarak bilinirler. Farklı kültürlerden gelen insanlara alışık oldukları için genellikle arkadaş canlısı bir tutum içindedirler. Fakat unutmamak gerekir ki Amerika suç oranı yüksek bir ülkedir. Dolayısıyla, dikkatli olmak, insanlarla polemiğe girmemek ve yüklü miktarda nakit para bulundurmamak alınabilecek tedbirler arasındadır. Bunun yanı sıra, Amerika’da büyük şehirlerde evsiz sayısı çok fazladır. Dolayısıyla sokaklarda sizden para isteyenler olabilir. 

Bilinmesinin faydalı olacağı bir diğer konu ise Amerikan polisinin oldukça sert tutumudur. Şüpheli durumlarda (21 yaşının altında alkol alma, kamu malına zarar ve toplumda huzur bozma vs.) polisin sert müdahalelerine maruz kalacağınızı bilmek daha dikkatli davranmanız gerektiğini anlamanız açısından önem taşır. 

  1.  Bütçe

Amerika’nın, yüksek eğitim kalitesi ve gelişmişlik düzeyi göz önüne alındığında ucuz bir ülke olduğu söylenemez. Yine de bu durum yaşam standartlarınız ve yaşadığınız bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Amerika’da lisans ve lisansüstü programlar için yıllık ayrılması gereken bütçe yaklaşık 10.000 ile 55.000 ABD doları olarak belirtilir. Amerikan devlet üniversiteleri yıllık ortalama 26.290$, özel üniversiteler için ise yıllık ortalama 35.830$ kadar eğitim masrafı çıkabilir. Önde gelen bazı MBA (Master of Business Administration) programları bu rakamların çok daha üzerine çıkabilir. Eğitimin yanı sıra, Amerika’da yaşam masrafları ise aylık yaklaşık 1.000 ila 1.500 doları bulurken, yıllık 10.000 ila 18.000 doları bulabilir. Bazı yaşam masrafları ortalama olarak aşağıda verilmiştir:

  • ABD içindeki seyahat masrafları: 300$-700$
  • Daire kiralamanın maliyeti: ayda 1.000$-1.500$ 
  • Gıda maliyeti: Yıllık 2.500$
  • Giyim: Yıllık 500$
  • Kişisel harcamalar: Yılda 2.000$

Eğer bütçenizi minimumda tutmak istiyorsanız, eğitim masraflarını Amerika’da burs imkanlarından yararlanarak azaltmanız mümkün. Fulbright bursu, Humphrey bursu ve okulların kendi burs imkanlarından yararlanmanız mümkün. Tabi ki bunun için yüksek bir ortalamaya sahip olup, bursunuzu kaybetmemek adına da üniversite hayatınızı başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekir. 

Amerika’da Üniversite Okumak için En İyi Şehirler

Boston

Boston, Massachusetts eyaletinin en kalabalık şehridir ve Amerika’nın sağlık, finans ve teknoloji alanlarında merkez şehri haline gelmiştir. Eyalet, Harvard University, MIT (Massachusetts Institute of Technology), Boston University gibi dünyaca ünlü okullara ev sahibi yapmasıyla önemli bir eğitim noktası haline gelmiştir. Boston’ın dünyanın en iyi eğitim kurumlarına sahip olmasının bir diğer avantajı ise hem yerel hem de uluslararası pek çok öğrenciye ev sahipliği yapmasıdır. Dolayısıyla şehir oldukça öğrenci dostu bir hale gelmiştir. İster dil okulu ister lisans ya da lisansüstü eğitim olsun, pek çok üst düzey kolej ve üniversitede eğitim görmeniz mümkündür. Günümüzde TripAdvisor, Wayfair ve HubSpot gibi start-up şirketler, Boston’ın önemli şirketleri haline gelmiştir ve başarılı öğrencilere mezun olduktan sonra kapılarını açarlar. Bunların yanı sıra, şehir içi ulaşımın oldukça gelişmiş olması öğrencilere eğlence ve kültürel aktivitelere katılma konusunda yarar sağlar.

California

California eyaletinin başkenti Los Angeles, diğer bir adıyla “Melekler Şehri”, Amerika’nın en çok tanınan şehirlerinden biridir. Hollywood, Disneyland ve Universal Studios’a ev sahipliği yapmasıyla birlikte popülerliğini korumaya başarmış ve dünyanın en sevilen yerlerinden biri haline gelmiştir. Eğlence, alışveriş ve kültürel aktiviteler bakımdan son derece zengin olan California, ülkenin en pahalı şehirlerinden biri olmasının yanı sıra okyanusa kıyısı ve daima güneşli iklimi ile uluslararası öğrencilerin gözdesi olmaya devam etmektedir. California’da eğitim almak isteyen öğrenciler için pek çok seçenek bulunur. University of California (UCLA), California State University ve University of Southern California Amerika’nın en iyi üniversitelerinden bazılarıdır. Yabancı öğrenciler içinse kontenjanlar oldukça geniştir. California’nın önde gelen üniversitelerinden mezun olan bir öğrenci prestijli bir diplomaya sahip olmakla kalmayıp, dünyanın pek çok yerinde çok iyi bir kariyer edinme fırsatı bulabilir. 

New York

Dünyanın kültür başkenti olarak da bilinen New York, Amerika’nın ve dünyanın en kalabalık şehirleri arasındadır. Kültür, sanat, moda, eğlence ve finans bakımından önde gelen şehirlerdendir. New York pek çok farklı ırktan ve şehirden insana ev sahipliği yapar. “Chinatown” ve “Little Italy” gibi farklı kültürden topluluklar tarafından oluşturulan bölgeler buna bir örnektir. Eğer ekonomi, sanat, teknoloji, bilim ve medya alanlarından eğitim almak istiyorsanız, New York en iyi seçeneklerden biridir çünkü bütün bu alanlarda bir merkez üs haline gelen New York’da eğitim görmek size sayısız kariyer fırsatı sağlar. Amerika’nın en iyi üniversitelerinden olan Columbia University New York’da bulunur. Hem pek çok kültüre ev sahipliğe yapması hem gelişmiş metropolitan bir şehir olması hem de çok iyi üniversitelerin bulunması sebebiyle New York, Amerika’da üniversite okunacak en iyi şehirlerden biri haline gelmiştir. 

Washington 

Başkent Washington, D.C. Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin üç ana kolunun (yasama, yürütme ve yargı) merkezidir. Dolayısıyla, Amerikan siyasi sahnesini yakından tanıyacağınız bu şehirde diplomasi en üst düzeyde hissedilir. İlaveten, Washington DC’ de eğitim almak isteyen öğrenciler için üst düzey çok sayıda okul bulunur. Bunlardan en önemlileri George Washington University, Howard University, American University ve Georgetown University’dir. D.C. aynı zamanda ulusal bir sağlık ve tıbbi araştırma merkezidir ve bu alanlarda öğretim görmek isteyen öğrenciler için de idealdir. İkinci dili İngilizce olan veya İngilizce eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için Washington DC mantıklı bir tercihtir. Bunun önemli sebebi ise, şehrin kültürlü bir topluma ve bölgede yaşayan birçok benzersiz geçmişe sahip insanı ile, düzenli olarak İngilizce öğrenmek ve pratik yapmak için harika bir yer olmasıdır.

Mehmet Emin Ünlü
Kıdemli Akademik Danışmanlık
Finans bölümünden dereceyle mezun olmuştur. Çeşitli yurtiçi ve yurtdışı firmalardaki deneyimine ek olarak 4 yıldır eğitim danışmanlık ve yönetimi alanında görev yapmaktadır. Ağırlıklı olarak yurt dışında yüksek lisans, lisans ve lise eğitimi ile ilgili danışmanlık sağlamakta, kendi yurt dışı ve çalışma deneyimleri ile öğrencilere destek olmaktadır. Geniş vizyon ve birikimiyle firmamızda kıdemli akademik danışmanlık görevini sürdürmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste