İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi

Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en mutlu ülkesi seçilen Finlandiya, bunu güler yüzlülüğü, refah yaşam olanakları, düşük suç oranı, istikrarlı ekonomisi, güçlü sosyal hakları ve herkeste eşitlik ilkesi ile tanınan halkına borçludur. Yaşamak, okumak ve çalışmak için en iyi ülkelerden biri olan Finlandiya'nın her yıl uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilmesi şaşırtıcı değildir. İlham veren ve mükemmel bir ülke olarak görülen Finlandiya, sağlık, kişisel özgürlük ve hoşgörü gibi kategorilerde üst sıralarda yer alırken, çevre dostu zihniyeti, milli parkları, mimari güzellikleri ve inanılmaz manzaralarıyla doğaseverleri de kendine çeker.

Bu güzel ülkenin en popüler eğitim kurumlarından biri olan LUT Üniversitesi'nde yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler ise çok şanslıdır. En son düzenlemelerle Finlandiya'da eğitim artık sadece Avrupa Birliği dışından gelen uluslararası öğrenciler için ücretlidir. Ancak, bunun Fince veya İsveççe okuyacak olan doktora öğrencileri için geçerli olmadığı belirtilmelidir. Finlandiya'da lisansüstü eğitim için burs olanakları, İngilizce programlarında eğitim almayı düşünen AB vatandaşı olmayanlar için çok çeşitlidir. Burslardan yararlanmak için akademik başarı belgesi ve İngilizce yeterliliği gerekmektedir. İhtiyaç ve liyakate dayalı mali destek, öğrencilerin öğrenim ücretlerinin %50 veya %100'ünü ve yıllık harçlıklarını kapsar.

Eğitim Süresi ve Yüksek Lisans Programları

Yüksek Lisans Programları 2 yıl sürer, yıllık öğrenim ücreti 10000€'dur;

İşletme:

● İş Analitiği

● Uluslararası İşletme ve Girişimcilik

● Uluslararası Pazarlama Yönetimi

● Stratejik Finans ve Analitik

● Tedarik Yönetimi

● Kimya Mühendisliği

● Biyorafineriler

● Su Teknolojisi

● Hesaplamalı Mühendislik: İş Analitiği

● Veri Merkezli Mühendislik

● Teknik Fizik

● Elektrik Mühendisliği

● Enerji Teknolojisi:

● Enerji Dönüşümü

● Nükleer Mühendislik

● Biyoenerji Sistemleri

● Çevre Mühendisliği

● Sürdürülebilirlik Bilimi ve Çözümleri

● Döngüsel Ekonomi

● Endüstri Mühendisliği ve Yönetimi

● Küresel Yenilik ve Teknoloji Yönetimi

● Makine Mühendisliği

● Endüstriyel Tasarım Mühendisliği

● Yazılım Mühendisliği ve Dijital Dönüşüm

● Yazılım Ürün Yönetimi ve İş

Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi'nde Ustalaşmanın Avantajları

Yenilikçi öğretim sistemleri ve yaklaşımlarıyla tanınan LUT Üniversitesi, özellikle OECD raporlarında okuma, yazma ve bilim alanındaki üstün puanları ve inovasyona yaptığı yatırımlarla öne çıkmaktadır. İyi eğitim sistemlerinin temelinde öğretmenlerin kaliteli eğitiminin payı büyüktür. Çünkü ülkede öğretmenlik yapabilmek için lisansüstü eğitim şarttır ve doktor, avukat gibi öğretmenler büyük bir itibara sahiptir. Ülkedeki eğitim kurumları üniversiteler ve teknik okullar olarak iki gruba ayrılırken, uluslararası öğrencilerin kütüphane, laboratuvar, derslik ve araştırma merkezleri ile ilgili memnuniyetleri en üst düzeydedir. LUT Üniversitesi'nde yüksek lisans yapmayı düşünenler için bu gerçekten bir piyangodur. Dünyanın en iyi eğitim olanaklarına, yüksek yaşam kalitesine ve çalışma olanaklarına sahip az sayıdaki ülkesinden biri olan Finlandiya, konumu itibariyle eşsiz bir yere sahiptir. Diğer Avrupa ülkelerinden tren veya feribotla sadece bir iki saat uzaklıkta olan Finlandiya, güçlü yerel kültürel özellikleriyle herkesi kendine hayran bırakır. İyi organize edilmiş ve gelecekteki gelişimi için planlanmış modern altyapısıyla dikkat çeken ülke, yeni teknolojileri etkin kullanımıyla tanınmaktadır. Ülkeye eğitim görmek için gelen öğrencilere uluslararası bir ortam sunan Finlandiya, İskandinav kültürüyle gurur duymakta ve yeni kültürleri öğrenmeye de meraklıdır. Ülkenin teknoloji kullanımına yönelik başarılı tutumu, bir teknoloji üniversitesi olan LUT'de yüksek lisans yapmanın en önemli nedenlerinden biridir.

Vize Gereksinimleri

Öğrencinin nereden geldiğine bağlı olarak, Finlandiya'da okumak için farklı koşullar altında öğrenci vizesi mevcuttur. Finlandiya öğrenci oturma izinlerinin genellikle belirli bir süre için geçerli olduğu bilindiğinden, daha uzun kalmayı planlayanlar için bir süre sonra uzatma başvurusu yapılması gerekmektedir.

● İskandinav öğrenciler

İsveç, Norveç, İzlanda veya Danimarka'dan gelen öğrenciler Finlandiya'da kısıtlama olmaksızın ikamet edebilir, okuyabilir ve çalışabilir, ancak yine de yerel makamlara kayıt yaptırmaları gerekecektir.

● AB/AEA/İsviçreli öğrenciler

AB/AEA ülkeleri vatandaşlarının ülkeye gelmeden önce vize veya oturma izni başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur ve ülkede bir kerelik ikamet için kayıt yaptırabilirler.

● AB/AEA üyesi olmayan öğrenciler

AB/AEA üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları, Finlandiya'ya gelmeden önce hem seyahat vizesi hem de öğrenci oturma izni için en yakın Finlandiya büyükelçiliği veya konsolosluğunda veya çevrimiçi olarak başvurmalıdır.

Vize başvurusu yapabilmek için önceden bir yükseköğretim kurumuna kabul edilmiş olmak gerekir. Sigorta ve destek araçları gibi diğer öğrenci ikamet izni şartlarının da yerine getirilmesi zorunludur. Kabul alındığında okul yılı boyunca haftada 25 saate kadar çalışma izni vardır. Eğitimleri tamamladıktan sonra, öğrencilere iş aramak veya iş kurmak için bir yıllık oturma izni de verilir.

Öğrenim Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

Finlandiya'daki yüksek lisans programları çoğunlukla uluslararası öğrencilere yöneliktir ve bu nedenle İngilizce ‘de daha fazla program vardır. Yüksek araştırma içeriğine sahip ve doktora çalışmalarına hazırlanmak için tasarlanmış programlar, kariyer beklentileri olan öğrencilere yöneliktir ve özgeçmişine değerli bir destek katacaktır. LUT Üniversitesinde okurken haftada 25 saate kadar çalışma izni vardır. Ayrıca mezun olduktan sonra bir yıl daha kalarak iş aramak mümkündür. Burslardan yararlanmak için akademik başarı ve İngilizce yeterlik belgesi gerekmektedir. Yaşam maliyetleri çok yüksek değildir. Bir yüksek lisans öğrencisinin, 10000€ yıllık öğrenim ücreti ile aylık 700€-1000€ arasında bir bireysel maliyete ihtiyacı olacaktır.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste