İletişim Etkinlikler
IELTS Nedir? 2020 IELTS Sınavı Başvuru Tarihleri

Eğitimlerine yurtdışında devam etmek ve İngilizce dilinin kullanıldığı ülkelerde üniversite eğitimi almak isteyenler için zorunlu bir yabancı dil aşaması olan International English Language Testing System (IELTS); ABD ve Birleşik Krallık başta olmak üzere pek çok ülkede kabul edilen bir yabancı dil tespit sınavıdır. Üniversitelerin yanı sıra göçmenlik büroları ve profesyonel kurumlar tarafından da istenen bu sınav, dünya çapında 10 bini aşkın kurum ve kuruluş tarafından kabul edilir.

IELTS Sınavı (IELTS Exam)

Genel itibariyle akademik ve genel eğitim olarak iki farklı çeşide sahip olan IELTS sınavında her iki türde de okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri ölçülür. 

IELTS Nedir? 2019 IELTS Sınavı Başvuru Tarihleri

  • IELTS Reading

IELTS sınavının okuma becerilerinin ölçüldüğü bölümü olan reading bölümünde, katılımcılara toplam 60 dakikalık bir süre verilir ve bu süre içerisinde okuma temelli 40 sorunun çözülmesi beklenir. Toplamda ise 3 metin sunulur ve her bir metin için 13-14 soru sorulmaktadır. Özgün metinlerin kullanıldığı bu bölümde soru tipleri karışıktır. Çoktan seçmeli, doğru-yanlış, eşleştirme ve boşluk doldurma gibi soru tiplerinin olduğu reading bölümünde metnin genel konusunun anlaşılmasının yanı sıra detaylara hakim olabilme ve çıkarımları kavrayabilme gibi beceriler ölçülür.

  • IELTS Writing

IELTS’in yazma becerisinin ölçüldüğü bölümü olan writing bölümünde de katılımcılara 60 dakikalık bir süre verilir. Bu bölüm iki kısımdan oluşur ve birinci kısım 20 dakika, ikinci kısım ise 40 dakika sürer.

Akademik odaklı IELTS sınavının writing bölümünde ilk 20 dakika bir grafik ya da şekil verilip bu grafik ya da şekle yönelik 150 kelimelik yazı yazmanız istenir. İkinci kısımda ise ilginç ve kolay anlaşılır bir konu hakkında 250 kelimelik bir metin oluşturmanız beklenir. IELTS Genel Eğitim sınav türünde de sınav süreleri ve bölüm sayısı aynıdır ancak katılımcılara grafik ya da şekil yerine verilen bir durum hakkında açıklama yapmanız talep edilir. İkinci kısım ise çoğunlukla bir bakış açısına yöneliktir ve bu kısımda kişisel bir dil kullanılır.

  • IELTS Listening

Sınavın dinleme becerisinin ölçüldüğü kısımda katılımcılara toplam 30 dakika verilir ve bu süre içerisinde toplam 4 farklı İngilizce ses kaydı dinletilir. İlk kayıt günlük bir konuşma, ikinci kayıt bir monolog, üçüncü kayıt eğitim ile ilgili bir konuşma ve dördüncü kayıt ise akademik bir monolog olarak sunulur. Katılımcılar, bu ses kayıtlarıyla ilgili hazırlanan 40 çoktan seçmeli soruyu çözer. 

  • IELTS Speaking

IELTS sınavının konuşma ile ilgili bölümü yaklaşık olarak 11-14 dakika arası sürer ve bu süre içerisinde uzman ile karşılıklı bir konuşma gerçekleştirmeniz beklenir. Bu konuşma üç bölümden oluşur. İlk bölümde sınav görevlisi, sizden kendinizi tanıtmanızı isteyecek ve ev, aile, iş gibi genel, rahatlatıcı sorular soracaktır. İkinci bölümde size bir görev kartı ve bir dakikalık süre verilir. Bu kısımda ise görev kartında yazanlar doğrultuda iki dakikalık bir konuşma yapmanız beklenir. Üçüncü bölümde ise sınav görevlisi ikinci bölümde anlattıklarına ilişkin birkaç dakikalık ek sorular yöneltir.

IELTS Puanlama

IELTS, 9 puan üzerinden değerlendirilir. Dinleme ve okuma bölümlerindeki her bir soru 1 puandır, daha sonra IELTS puanlama ölçeğine çevrilir. Yazma ve konuşma bölümlerindeki puanlar ise uzmanlar tarafından verilir. Genel toplam puan en yakın tam ya da yarım puana yuvarlanır.

IELTS Başvuru ve Sınav Tarihleri

IELTS sınavı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’da British Council ve IDP-IELTS kurumları tarafından yapılır. Kurumların resmi internet adresleri üzerinden duyurulan sınav takvimine göre her ay en az iki kez tekrarlanır ve adaylar sınavlara istedikleri kadar girebilir. Başvurular sınav tarihinden birkaç gün önce biter. Oldukça sık bir şekilde yapılan bu sınav için kurumların internet sitelerinin takip edilmesi tavsiye edilir.

2020 IELTS Ücreti

Her yıl güncellenen ve sık sık değişen IELTS sınav ücreti, sınavı yapan kurumlar tarafından belirlenir. 2020 yılında kağıt üzerinden girilen IELTS sınavının 1265 TL, bilgisayar aracılığı ile yapılan IELTS sınavı ise 1265 TL’dir. Sınava online kayıt yapıldıktan sonra 48 saat içinde ücretin yatırılması gerekmektedir. 

IELTS sınavı için hazırlanmak ya da İngilizce dilini geliştirmek isteyenler için İngiltere dil okulu gibi profesyonel dil okullarında eğitim; IELTS sınavından başarılı bir sonuç alıp yurtdışında eğitim görmek isteyenler için de İngiltere üniversiteleri gibi köklü üniversitelerde eğitim danışmanlığı veren ICES Turkey; 20 yıllık birikimi ve uzman kadrosu ile her öğrenciyle özel olarak ilgilenir. Öğrenciler ICES Turkey aracılığı ile gittiği dil okullarında yabancı dillerini geliştirebilir ya da ICES Turkey danışmanlığı ile yurtdışında eğitim görebilir.

Didem Atıcıer
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste