İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
26 Mart 2023
16 Dakika
Amerika’da En Çok Kazandıran Meslekler

Fırsatlar ülkesi olarak tabir edilen Amerika’da çalışmayı hedefleyen uluslararası öğrenciler ilk adım olan Amerika’da üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Amerika'da en çok kazandıran meslekler hakkında araştırma yapmaya başlamaktadırlar. Günümüzde de hala popülerliğini kaybetmeyen ve en çok kazanan meslekler arasında özellikle sağlık ve tıp alanları her zaman olduğu gibi ilk sıralarda yer almaktadır. Bu meslekleri icra etmek için ise en az lisans derecesinde eğitim almanız gerekebilir. Amerika’daki üniversite maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda Amerika’daki burs imkanları da uluslararası öğrenciler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bu yazıda ise, BLS-Amerikan Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun Amerika Birleşik Devletleri'nde bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için sağladığı verilere göre hazırlanan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yüksek ücretli mesleklere yer verilmiştir.

Uzman Doktorluk & Cerrahlık

Amerika’da en çok kazandıran meslek gruplarının başında uzman doktorluk ve cerrahlık bulunmaktadır.  Cerrahlar, yaralanma, hastalık veya şekil bozukluğu olan hastaları ameliyat eder. Bu profesyoneller genel cerrah olmak için eğitim alabilirler veya ortopedi, nörolojik, kardiyovasküler veya plastik cerrahi gibi bir uzmanlık seçebilirler.

ABD'nin doktorlar ve cerrahlar için bu kadar popüler bir yer olmasının birkaç nedeni bulunmaktadır: Birincisi, ülkenin tıbbi bakıma ihtiyacı olan büyük bir nüfusu bulunmaktadır. İkincisi, ABD, doktorların karmaşık ameliyatlar yapmasına izin veren yüksek düzeyde bir tıbbi teknolojiye sahiptir.  Son olarak ise ABD, insanların maliyeti yüksek tıbbi prosedürleri karşılamasına izin veren güçlü bir ekonomiye sahiptir.

Amerika’da, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'na (BLS) göre yaklaşık 38,600 cerrah vardır.

 • Uzman doktor ve cerrah maaşları yıllık ortalama 295.000 ABD dolarıdır.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği, son dönemde dünyada oldukça revaçta br meslek grubu olduğu gibi, Amerika’da da popülerliğini korumaktadır.  Yazılım mühendisleri, yazılım programlarını geliştirmekten ve bunları kullanıcı için hazır hale getirmekten sorumludur. Masaüstü ve mobil uygulamalar, işletim sistemleri, çevrimiçi oyunlar ve ağlar oluşturabilirler.

 • Yazılım mühendislerini son yıllarda ortalama yıllık 130.000 ABD doları kazanç elde etmektedir.

Psikiyatri & Psikoloji

Sağlık sektörünün vazgeçilmez meslekler gruplarından olan psikiyatri ve psikoloji, artan dünya nüfusu ve hastalıklarla beraber giderek daha popüler bir hale gelmektedir. Psikiyatristler, akıl ve ruh sağlığı ile ilgili bozuklukları teşhis eden, tedavi eden ve önlemek için çalışan doktorlardır. Tıp fakültesi ve psikiyatri uzmanlık programlarından geçen bu profesyoneller, zihin ve beden rahatsızlıkları arasındaki karmaşık ilişkileri anlayacak donanıma sahiptir. Tıp fakültesinden sonra, bir uzmanlık programında dört yıl daha geçirmeniz gerekecek. Bu süre zarfında, daha deneyimli bir psikiyatrın gözetiminde, akıl sağlığı sorunları olan insanları gerçek dünya klinik ortamında tedavi edeceksiniz. 

 • Ortalama bir psikiyatrist yılda 240.000 dolar kazanıyor. Maaş skalası, eğitime, sertifikalara ve deneyime bağlı olarak her iki şekilde de biraz dalgalanabilir.

Psikiyatristler ayrıca çok çeşitli ilaçlar yazabilir ve hatta hastaneye yatış önerebilir, ancak psikologlar bunu yapamaz. 

Psikologluk mesleğine gelindiğinde ise, klinik veya danışmanlık hizmeti veren psikologlar zihinsel, duygusal ve davranışsal bozuklukları değerlendirir ve tedavi eder. Karmaşık kişilik problemlerini tedavi etmek için insanların güçlü yanlarını keşfetmelerine yardımcı olurlar. Klinik uygulamada çalışan bazı psikologlar, obezite veya diyabet gibi kronik hastalıkları olanların tedavisinde uzmanlaşmayı seçerler; bazı psikologlar ise kaygı, şizofreni veya depresyon gibi belirli psikolojik rahatsızlıkları olan kişilerin tedavisinde uzmanlaşmaktadırlar. Diğerleri, sağlık ve akademik başarıyı desteklemek için öğrenme güçlüğü çeken okul çocukları ile veya üniversite danışma merkezlerinde çalışır.

Psikolog olma yolu, genellikle öğrencilerin temel bilgileri öğrendikleri bir psikoloji lisans derecesi ile başlar. Daha sonra Amerika’ da yüksek lisans derecesi almalısınız. Klinik, danışmanlık veya okul psikolojisi alanında psikolog olarak çalışmak istiyorsanız, uygulama alanınızdaki doktora çalışmanızın bir parçası olarak bir yıllık staj yapmanız gerekecektir.

 • Ortalama psikolog maaşı: 100.000 ABD dolarıdır.

Diş Hekimliği

Sağlık sektörü Amerika’da da en çok kazanç sağlayan mesleklerde üst sıralarda yer almaya devam ettiği müddetçe diş hekimliği de revaçta olmaya devam edecektir. Diş hekimleri bir hastanın ağzı, diş etleri ve dişleriyle ilgili sorunları tedavi eder, bazıları ciddi ağız problemlerini ve hastalıklarını tedavi etmekten dişleri düzeltmeye ve ağız ameliyatları yapmaya kadar uzanan alanlarda uzmanlaşmayı seçer.

Peki Amerika’da diş hekimi olmak isteyen biri hangi adımları izlemelidir? 

Diş hekimi olmak, öncelikle eğitimlerle ve sınavlarla dolu bir maratonunu içerir. Öncelikle kimya, fizik, biyoloji ve matematik alanlarındaki gelişmiş yerleştirme kurslarıyla bu alanlarda yetkinlik kazanmalısınız. Sonra, diş hekimi lisans derecesi almalısınız. Lisans öğrencilerinin yani aday diş hekimlerinin matematik, kimya ve biyoloji alanlarında bir dizi premedikal ders almaları gerekmektedir.  Sonraki adım ise diş kabul sınavını geçmektir. Çoğu diş hekimi bu sınavı lisans eğitimlerini üçüncü yıllarında almaktadırlar. Diş hekimliği okuluna girmek kolay olmamakla birlikte sonrasındaki eğitimler ve sınavlar ile zahmetli gözükebilmektedir. Ancak bu eğitimler ve sınavlar başarıyla verildiğinde Amerika’nın en prestijli mesleklerinden birini icra etmeye hak kazanmaktasınız. 

 • Amerika’da diş hekimleri yıllık 130.000 ABD doları alarak en çok kazanan meslek grupları arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Mimarlık & İnşaat Mühendisliği

Amerika’da mimarlık mesleği toplum tarafından takdir gören ve doygun bir maaş sahibi olmanıza olanak sağlayan bir meslektir. Bu kariyer yolunda ilerlemeyi ve mimar olmayı seçen insanlar, bina, ofis ve yapı tasarlamaktan daha fazlasını yapacaklardır. Evler tasarlayacaklar, insanların yaşadığı, çalıştığı, güldüğü ve çoğu zaman geçirdiği yerleri tasarlayacaklar.

ABD'de bir mimar olarak çalışmak için, genellikle bir mimarlık derecesi ile mezun olmanız, mimarlık stajı yapmanız, Mimari Deneyim Programına katılmanız ve Mimar Kayıt sınavını geçmeniz gerekir. ABD'deki her eyaletin farklı gereksinimleri vardır.

 • ABD'deki ortalama bir mimar maaşı yıllık 140.00 ABD dolarıdır. Giriş seviyesi pozisyonlar yılda 112.000 dolardan başlarken, en deneyimli mimarların kazançları yılda 180.000’lere kadar çıkmaktadır. 

Bir başka rağbet gören meslek grubu ise inşaat mühendisliğidir.  Amerika’da yüksek talep gören ve iyi bir kazanç sağlayan inşaat mühendisliğinin çalışma olanakları oldukça fazla ve iş bulma olasılığı da oldukça yüksektir. Çünkü Amerika bu konuda geniş bir kapsama sahiptir. Ayrıca Amerika inşaat mühendisliği alanında birçok yüksek sıralamalı ve iyi eğitim veren üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

 • Amerika Birleşik Devletleri'nde bir inşaat mühendisi için ortalama yıllık maaş 90.000 ABD dolarıdır.

Avukatlık

Dünyanın en geçerli mesleklerinden biri olan avukatlık, geçmişten günümüze önemini ve popülerliğini hiç kaybetmemiştir. Bugün özellikle hukuk alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında olan Harvard, Yale gibi prestijli ve saygın üniversitelerde son derece kapsamlı eğitimler verilmektedir.

Bir avukatın günlük sorumlulukları, uyguladıkları hukuk türüne göre değişmekle birlikte, müvekkiline hukuki danışmanlık sağlamaktan mahkemede temsil etmeye kadar gitmektedir. Bunların yanı sıra avukatlar, gayrimenkul, bireysel anlaşmazlıklar ve sözleşmeler gibi birçok uzmanlık alanında çalışabilirler. Mahkemede argüman sunma, yasal araştırma yürütme veya sözleşme hazırlama veya inceleme gibi görevleri içerebilir.

Avukatların mesleklerini yapabilmek için hukuk diplomalarını almaları ve avukatlık yapmayı planladıkları eyalette baro sınavını geçmeleri gerekir. Avukatlar ayrıca hukuk profesörü olarak akademide çalışmayı da tercih edebilirler.  

 • Amerika'da ortalama bir avukatın yıllık maaşı yaklaşık 120.000 Amerikan dolarıdır.

Finans Uzmanlığı

Finans uzmanları, büyük şirketlerin mali durumunu denetleme sorumluluğuna sahiptir. Çalışanlarıyla birlikte muhasebeyi koordine ederler, finansal raporlar ve nakit akış tabloları üretirler. Çeşitli yasa ve yönetmeliklere uymak için detaylara dikkat etmeleri gerekmektedir. Çoğunlukla sayılarla çalışmalarının yanı sıra, finans uzmanları kuruluşlarının diğer üyelerinin de önemli iletişim becerileri gerektiren karmaşık raporları anlamalarına yardımcı olmalıdır. Amerika’da geleceği oldukça parlak görülen bu meslek grubunda 2030'a kadar %17 istihdam artışı göstereceği düşünülmektedir. Peki nasıl finans uzmanı olunur?

Finans uzmanları genellikle finans, muhasebe, ekonomi veya işletme alanlarında lisans derecelerini alarak başlar. Birçoğu ayrıca bir yüksek lisans derecesi (iş idaresi, finans veya ekonomi) sahibidirler.  Amerika’daki en başarılı finans uzmanları hem sektörde hem de iş dışında finansal yönetim eğitimi almaya devam ederler. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'na (BLS) göre finansal uzmanlarının genellikle finansal analist veya menkul kıymet satış acentesi gibi ilgili bir meslekte çalışan en az beş yıllık deneyime ihtiyacı vardır. Bu iş sektöründe ilerlemeler oldukça önem taşır. Örneğin, muhasebeci olarak çalışan finans yöneticileri yeminli mali müşavir olurlar.

 • Finans uzmanlığı, yıllık ortalama 80.000 ABD dolarının üzerinde bir başlangıç maaşı sunar. Deneyimli bir finans uzmanı ise yıllık ortalama 120.000 ABD dolarının üstünde kazanabilmektedir, yani deneyimlerin ve harcanılan zamanın maaş üzerinde oldukça etkili olduğu söylenebilir.

Hemşirelik

Amerika’da en çok kazanan meslekler arasında kendine ilk sıralarda yer bulan meslek grubu yine sağlık sektöründe hemşireliktir. Hemşireler yoğun bir mesai programı içerisindedirler ve becerileri ve özveri için hak ettikleri maaşı almaktadırlar. Bu yüzden hemşirelik kariyerleri, tıp endüstrisinde doktorlar dışında en yüksek kazanç potansiyellerinden birine sahiptir. İlgisi olan öğrenciler tarafından hemşirelik, sağlık sektöründe hala popülaritesini korumaktadır. 

Sağlık sektöründe çalışan çok sayıda farklı hemşirelik dalları bulunmaktadır. İlgi alanlarınıza ve kariyer tercihlerinize hitap eden bir hemşirelik uzmanlığı için farklı seçenekler bulunmaktadır. Çocuklarla, kanser hastalarıyla, kaza vakalarıyla veya aklınıza gelebilecek başka bir hasta grubuyla çalışmayı tercih edebilirsiniz. Belirtilen farklı hemşirelik dallarına ait hemşirelik kariyeleri benzer sayılsa da yine de oldukça farklı şekilde ilerlemektedir.

Sizin için doğru olan mesleğe karar vermeye çalışırken, hemşirelik mesleğinin sağlık sektörü içerisinde önü açık, geleceği parlak bir fırsat sunduğunu bilmek yararlı olabilir. 

 • Amerika 'da ortalama hemşire maaşları yıllık 77. 000 ABD doları civarındadır.

Turizm İşletmeciliği

Dönemin popüler iş kollarından biri olan turizm işletmeciliği, ABD için oldukça uygun bir iş modeli olabilir. Amerika genelinde güvenilir ve motivasyonu yüksek turizm sektörü çalışanlarına yönelik yüksek bir talep vardır. İşverenler, turizm işletmelerine katılmak için kararlı, tutkulu ve nitelikli profesyonellere ihtiyaç duymaktadırlar.

Bir turizm yöneticisi, turizm veya seyahat yönetimi alanında örgün eğitim almış olmalı veya kendi edindiği deneyimlerle de bu eğitime sahip olmalıdır. İyi bir turizm işletmecisi, bir kültür veya bölge hakkında oldukça önemli bir çalışan profili ve bir müşterinin ihtiyaç duyabileceği farklı türlü tavsiye veya hizmet yardımını sağlayabilir.

Bazı turizm yöneticileri, seyahat ve turizm alanında programları olan üniversitelere veya ticaret okullarına giderek kariyerlerini planlamaktadırlar. Amerika’da turizm işletmecisi olmak için lisans almak gerekebilir ancak bu gereklilik eyaletlere göre değişmektedir.

Bir tatil beldesinde, tur acentesinde veya seyahat acentesinde giriş seviyesi bir iş bulmak, geleceğini bu sektörde üst düzey bir turizm müdürü olmayı planlayan kişiler için ideal bir yoldur.

 • ABD'de bir turizm işletmecisinin ortalama maaşı yılda 55.000 ABD dolarıdır.

Amerika’da Garson Maaşları 

Garsonluk mesleği Amerika’da genellikle öğrenciler tarafından rağbet gören, kariyerlerine geçişlerinde bir adım olarak geçici bir meslek olarak görülmektedir. Ancak öğrenciler arasında oldukça popüler bir meslek grubudur çünkü bahşişler dahil edildiğinde nispeten az iş için yeterli bir gelir sağlayabilir. 

Garson olmak için üst düzey bir eğitim gerekli değildir. Garsonların çoğu, genellikle birkaç hafta süren kısa süreli iş başında eğitim yoluyla öğrenir. 

Peki Amerika’da garson olmak için ne gerekir? Amerika garson maaşı hakkında bilgi sahibi olmadan önce garsonluk için gereken özelliklere bir göz atalım:

 • Yabancı dilinizin olması gerekir. Özellikle İngilizce diline iyi derecede hakim olmak, kaliteli hizmet vermenizi sağlar.
 • Çalıştığınız kafe ya da restoranda bulunan menüdeki tüm ürünlere dair bilgi sahibi olmalısınız.
 • Her ülkede olduğu gibi Amerika’da da müşteri memnuniyeti çok önemli.
 • Müşteri memnun kalırsa size bahşiş bırakır. Bu da sizin için ek kazanç anlamına gelir.
 • Güler yüzlü olmak ve yoğun çalışma temposuna ayak uydurmanız gerekir.
 • Herhangi bir üniversite mezuniyeti aranmaz. Lise mezunu olmanız yeterli.
 • Hijyen ve temizlik kurallarına uymaya özen göstermeniz gerekir.

Amerika’da garson olmanın avantajları ise aşağıdakiler gibi sıralanabilir:

 • Her zaman elde nakit paraya sahip olmak. Paranızı çoğunlukla bahşişlerden kazanırsınız, bu nedenle her vardiyadan sonra nakit parayla çıkmak canlandırıcı ve son derece motive edici olabilir.
 • Daha az saat çalışmak ama yine de para kazanmak.
 • Her zaman aktif ve hareket halinde olmak. Servis masaları etrafında sürekli hareket halinde olmak, tepsileri taşımak, tabakları masaya getirmek gibi işlerle mesai saatleriniz içinde sürekli aktif bir hayat geçirirsiniz. Sürekli hareket ederek, her seferinde bir sandalyede saatlerce oturup bilgisayar ekranına bakmak yerine formunuzu koruyabilirsiniz. 
 • İnsanlar ile birlikte olmak: İnsanların etrafında olmak, ilginç hikayeler duymak, etkileşimde bulunmak ve yeni insanlar tanımak gibi deneyimler elde edebilirsiniz
 • İşinizi eve götürmezsiniz, mesainiz bittiğinizde artık çalışmanıza gerek kalmaz.
 • Tatillerde ve özel günlerde ekstra para kazanabilirsiniz. Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi günlerde ve Noel zamanı ekstra para kazanırsınız.

Peki, Amerika’da bir garson ne kadar kazanmaktadır?

Amerika’da ortalama garson maaşı yaklaşık 21.000 ABD dolardır. Maaş aralıkları, eğitim, sertifikalar, ek beceriler, mesleğinizde geçirdiğiniz yıl sayısı gibi birçok önemli faktöre bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Amerika’da Çalışmak için Neler Gerekli?

Amerika’da okuyan ve mezun olduktan sonra burada çalışmaya karar veren öğrencilerin öncelikle geçerli bir çalışma izni olması gerekir. F1 vizesi sahipleri İsteğe Bağlı Uygulamalı Eğitim (OPT) çalışma izni için başvurabilirler. Peki OPT nedir? İsteğe Bağlı Uygulamalı Eğitim (OPT), bir F-1 öğrencisinin kendi bölümüyle ve çalışma alanıyla doğrudan ilgili olan geçici bir istihdamdır. Uygun öğrenciler, akademik çalışmalarını tamamlamadan önce ve/veya akademik çalışmalarını tamamladıktan sonra 12 aya kadar OPT çalışma izni almak için başvurabilirler. Ancak mezun olmadan önce iş başvurusunda bulunarak ve çevrimiçi iş arama siteleri aracılığıyla özgeçmişinizi göndererek Amerika Birleşik Devletleri'nde iş bulmaya hazırlanabilirsiniz.

F-1 vizesi dışında Amerika’da çalışmanıza olanak sağlayabilen vizeler aşağıdaki gibidir:

 • H1-B
 • H-1B1
 • H2-A
 • H2-B
 • B1
 • J1
Aylin Ceyla Çengelli
Akademik Danışmanlık
İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından eğitim alanında kendini geliştirmek için başta eğitim koçluğu olmak üzere çeşitli seminerlere katılmıştır. Yurtdışı eğitim alanında 5 yıllık tecrübesi bulunmaktadır. Bu tecrübesini hem lise öğrencileri hem de lisans öğrencilerinin yurtdışı eğitim planlanmasını onlarla yaparak danışanları ile paylaşmaktadır. Ek olarak, küçük yaş grubu öğrenciler için de uzun ya da kısa süreli yurtdışı eğitim planlarının yönlendirmesini yapmaktadır. Firmamızda akademik danışmanlık görevini sürdürmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste