İletişim Etkinlikler
Öğrenci Vizesi Başvurularında Ülkelere Göre Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öğrenci vizesi denilince aklımıza gelen tek şey eğitim hayatını istediği ve arzuladığı bir okulda okumak isteyen adaylarımızın aslında kolay ve basit gibi görünüp ama dikkatlice hazırlanmadığında sonu hüsran olan bir vize sürecidir. Her adayın muhakkak kendince planlar yaptığı ve gitmek istediği ülkelerin prosedürleri temelde aynı olsa da dikkat edilmesi gereken bir iki ayrıntısı vardır. Peki öğrenci vizesine başvururken nelere dikkat etmemiz gerekir. Bir kere öğrenci vizesi de kendi içerisinde genel olarak birimlere ayrılmaktadır. Mesela planlanan eğitim hayatı 90 günün altındaysa genelde kısa dönem vizelerine başvurulmaktadır. Örneğin Avrupa’da bir ülkeye gideceksiniz ve bu ülke schengen bölgesine dahilse “short-term” yani kısa dönem vizeler yeterli olabilir. Amerika, İngiltere ve Kanada içinde kendi içlerinde kısa dönem vizeleri bulunmaktadır. Öğrenci vizelerinde bir diğer detay da program türüdür. 

Türkiye’de genel olarak en yaygın programlar Dil kursları, Lisans, Yüksek Lisans programlarıdır. Akademik olan programlar genelde 1 yıllık uzun dönem vizelere tabidir. Altı aydan uzun süren dil kursu eğitimleri de yine gidilmek istenen ülkelerin prosedürüne göre uzun dönem vizeye tabidir. Uzun dönem vizesi Avrupa’da bir ülkeyse genellikle adı “D Tipi” ya da “Ulusal Vize” olarak adlandırılmaktadır. İngiltere için de 2 farklı şekilde geçmektedir, uzun dönem dil kursu vizesi “Study Visa “ olarak geçerken Akademik programlar ise “Tier 4 “ olarak geçmektedir.Amerika’da da eğitim türüne göre 3 farklı türde eğitim vizesi mevcut. Kanada’da ise biraz daha farklıdır. Vize türleri tamamen ülke de kalış süresine göre şeklinmektedir. 

Öğrenci vizelerinde bir diğer önemli detay ise gidilecek olan okul ve programdan kabul mektubu almış olmak. Bu belge vize sürecinde Konsolosluk ve Elçiliklerin ilk görmek isteyecekleri en önemli detaydır. Bu belge olmadan vizeye başvurmak genellikle red ile sonuçlanan durumlar oluşturmaktadır. Dolayısıyla evrak süreciniz de eğer kabul mektubunuz yoksa başvurmamanız gerekir. Özellikle akademik programlar okul kabulleri genellikle vizeye başvuran öğrenciler için oldukça önemlidir. Bir diğer detay ise genelde kabul mektupları öğrencilere belli bir ödeme yapıldıktan sonra yani depozito ya bir dönem ya da bir yıllık eğitim tutarını ödeyince düzenlenip gönderilmekte ve ödendiğinide dair de bir ibare içermektedir. Bu şekilde hem gideceğiniz kesin gözüyle görülmüş olacağı için genelde vize dosyanız için inandırıcı ve olumlu bir etki yaratır. Kabul mektubuna istinaden dikkat edilmesi gereken diğer bir detay ise yaşam ve konaklama masraflarımızı göstermek olacaktır. Bazen bazı öğrenciler eğitim tutarının yatırılmasının  yeterli olacağını düşünebilir ancak gidilecek ülkenin evrak listesi kontrol edildiğinde finansal belgelerin muhakkak sunulması istenir. Bu şekilde öğrencinin kendi kendisini nasıl idame ettireceği gösterilmiş olur. Genelde öğrenciler ya kendi hesaplarında para göstermeyi ya da birinci dereceden akrabalarını sponsor olarak göstermeyi tercih etmektedirler. Burada birinci dereceden akradadan kasıt genellikle Anne ve/veya Baba olmaktadır. 

Finansal olarak evrak hazırlamak yine her ülkeden ülkeye farklılık gösteren bir süreçtir. Kimi ülkeler günlük miktar belirleyip bu miktarın kalış süresi ne kadarsa hesaplanıp hesapta toptan bir şekilde gösterilmesini isterken kimi ülkeler de toptan bir şekilde paranın kaynağı gösterilmek ve kanıtlamanmak suretiyle ya kendi hesaplarında ya da sponsorlarının hesaplarında görmek istemektedir.

Kısacısı özetlemek gerekirse Öğrenci vizesine başvuru için hazırlanan adayların ilk olarak eğitim göreceği program ve okula dair tüm evraklarını iyi bir şekilde temin etmesi gerekir ikinci olarak ise finansal belgelerinde muhakakk iyice analiz edilip istenilen kurallara göre hazırlanması gerekmektedir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için bize ulaşabilir ve  eğitim danışmanlarımızdan daha fazla bilgi veya profesyonel yardım alabilirsiniz.

Didem Atıcıer
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste