İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Kanada Üniversite Başvurusu
Kanada Üniversite Başvurusu

Kanada hem üst düzey eğitim fırsatları hem de makul yaşam maliyetleri sayesinde hem lisans hem yüksek lisans için birçok öğrencinin ilgisini çeken ülkelerden biri haline geldi. ICES Türkiye sayesinde Kanada Üniversite Başvuruları hakkında herşeyi öğrenin.

Kanada'da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Kanada, yüksek kaliteli eğitim sistemiyle birçok öğrenci için cazip bir üniversite eğitimi fırsatı sunmaktadır. Kanada'da üniversite okumak isteyen öğrenciler için belirli şartlar ve gereklilikler bulunmaktadır. Aşağıda, Kanada'da üniversite genel okuma şartlarını açıklamalarıyla birlikte sizler için listeledik:

Lise diploması veya eşdeğer bir belge:

Kanada üniversiteleri lisans programlarına başvuran öğrencilerden bir lise diploması veya lise eşdeğerliği istemektedir. Lisans programı için giriş şartlarını karşılayan bir sınav sonucuna STA veya ACT gerek duyulabilir. Ek olarak, Lise Başarı ortalamanız en az 70 puan olmalıdır.

Dil Yeterliliği:

Kanada'da İngilizce veya Fransızca diliyle eğitim veren üniversiteler mevcuttur. Başvurduğunuz üniversiteye bağlı olarak dil yeterlilik belgesi gerekir. İngilizce dil yeterliliği için genellikle IELTS, TOEFL veya CAEL gibi uluslararası dil sınavlarında belirli bir puan elde etmeniz gerekmektedir. Fransızca dil yeterliliği için ise DELF veya DALF gibi sınavlardan geçerli bir puan almanız gerekir.

Öğrenci Vizesi:

Kanada'da üniversite eğitimi almak için öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Başvuru süreci uzun sürebileceği için erken başvurmak önemlidir. İşlemleri Kanada hükümetinin resmi web sitesinden takip edebilirsiniz.

Gerekli Belgeler:

Transkript de dahil olmak üzere geçerli ve güncel akademik belgelere sahip olunması gerekmektedir.

Özgeçmiş: İyi bir özgeçmişe sahip olmanız gerekir.

Mali yeterliliğin kanıtlanması:

Kanada'da üniversite okumak için ilgili eğitim kurumu masraflarının başvuru sahibi tarafından karşılanacağını beyan eden mali yeterliliğinizi kanıtlayan yeterlilik belgeleri, Kanada üniversite kabul belgeleri arasında yer almaktadır.

Kanada Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır? 

1- Program Seçimi:

İlgilendiğiniz alanda hangi programı okumak istediğinizi belirleyin. Program seçiminde ilgi alanlarınız, kariyer hedefleriniz ve kabul şartları gibi faktörleri göz önünde bulundurun.

2-Üniversite Araştırması:

Başvurmak istediğiniz üniversiteleri araştırın. Üniversitelerin web sitelerini ziyaret ederek program detaylarını, kabul şartlarını, ücretleri, burs olanaklarını ve diğer önemli bilgileri öğrenebilirsiniz. 

3- Online Başvuru

Kanada'daki üniversitelere başvurmak için genellikle üniversitenin resmi web sitesinde bulunan online başvuru sistemini kullanmanız gerekmektedir.

4- Gerekli Belgeleri Hazırlayın: 

Seçtiğiniz üniversitenin başvuru şartlarını dikkatlice inceleyin. Başvuru tarihleri, gerekli belgeler, dil yeterliliği gereksinimleri ve diğer belgeler hakkında bilgi edinin. Üniversitenin resmi web sitesinde bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

5- Başvuru Ücretini Ödeyin ve Başvurunuzu Gönderin: 

Üniversitelerin başvuru ücreti olabilir. Başvuru ücreti, üniversite ve programınıza bağlı olarak değişebilir. Ödeme yöntemleri ve süreçleri üniversitenin web sitesinde belirtilir. Buna göre başvurunuz için gereken ücreti ödeyin ve tüm her şeyi yaptığınızdan emin olup başvurunuzu gönderin. Bu süreçte yardım almak isterseniz danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

6- Başvuru Takibi Yapın ve Kabul Edilmeyi Bekleyin: 

Başvurunuzun durumunu düzenli olarak takip edin. Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek için üniversitenin kabul ofisiyle iletişim kurun. 

Kanada Üniversite Başvuru Tarihleri

Kanada'daki üniversiteleri eğitim dönemleri genellikle Eylül ayı ile Mayıs ayı arasında olduğundan başvuru tarihleri Ocak ayı ile Nisan ayı arasında gerçekleştirilmelidir. Bu tarihler üniversiteden üniversiteye değişebilir.

Kanada'da Üniversite Eğitimi için Gerekli Belgeler

 • Başvuru Formu: İlgili üniversitenin resmi web sitesinden doldurmanız gereken başvuru formu.
 • Lise Diploması ve Transkript: Mezun olduğunuz liseden aldığınız diplomayı ve transkripti sunmanız gerekmektedir. 
 • Dil Yeterlilik Belgeleri: Kanada'da İngilizce veya Fransızca olarak eğitim veren üniversitelerde okumayı planlıyorsanız, dil yeterliliğinizi kanıtlayan belgeler sunmanız gerekebilir. IELTS, TOEFL veya Cambridge English Language Assessment gibi uluslararası dil sınavlarının sonuçlarını gösterebilirsiniz.
 • Referans Mektupları: Bazı üniversiteler, öğretmenlerinizden veya akademik danışmanlardan alınmış referans mektuplarını talep eder. Bu mektuplar, sizin akademik performansınızı, kişilik özelliklerinizi ve neden üniversiteye uygun olduğunuzu vurgulayan bir öğretmen veya danışman tarafından yazılmalıdır.
 • Motivasyon Mektubu: Üniversiteye neden başvurduğunuzu, ilgi alanlarınızı, hedeflerinizi ve neden seçildiğinizi açıklayan bir motivasyon mektubu sunmanız istenir.
 • Özgeçmiş: Eğitim geçmişiniz, çalışma deneyimleriniz, gönüllü çalışmalarınız, liderlik pozisyonları ve diğer ilgili bilgileri içeren bir özgeçmiş hazırlamanız gerekir.
 • Başvuru Ücreti: Başvurunuz için üniversite tarafından bir başvuru ücreti talep edilebilir. Bu ücret, başvuru sürecini tamamlamak için ödenmelidir.

Kanada Yüksek Lisans Başvuru Şartları 

 • 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak.
 • Not ortalamasının (GPA) 3.00 ve üzeri olması.
 • İngilizce yeterliliğini gösteren TOEFL /IELTS skoru belgesi.
 • Lisans diploması.
 • Tamamlanmış başvuru formu.
 • Özgeçmiş.
 • Niyet Mektubu.
 • İngilizce dil yeterliliği veya Fransızca dil yeterliliği sertifikası
 • Kanada’da yüksek lisans eğitimi sırasında kendinizi finansal olarak destekleyebileceğinize dair dökümanlar.
 • Kanada’da yüksek lisans hazırlığınızı onaylayan iki akademik referans mektubu.
 • Pasaport.

Kanada Üniversite Başvuru Sürecinde Merak Edilenler 

Kanada'da üniversite okumak isteyen adayların başvuru süreçlerinde merak ettikleri ve sıkça sordukları soruları sizler için cevapladık.

Kanada üniversite başvurusu nasıl yapılır?

Kanada'daki üniversitelere başvurmak için genellikle üniversitenin resmi web sitesinde bulunan online başvuru sistemini kullanmanız gerekir. Bu süreci hatasız bir şekilde yapmak için danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Kanada üniversite başvuruları ne zaman başlıyor?

Uluslararası öğrenciler için genel başvuru zamanı Eylül ve Ocak ayları arasında iken son başvurularınızı Ocak ve Şubat ayları arasında yapabilirsiniz. 

Kanada'da okumak için istenen İngilizce seviyesi nedir?

Kanada'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en az B2 (orta) seviyesinde İngilizce bilmeleri istenmektedir.

Kanada’nın en iyi üniversiteleri nelerdir?

Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında Toronto Üniversitesi, Waterloo Üniversitesi ve McGill Üniversitesi yer alır. 

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste